Leonce & Lena - Pohádka, ale i satira společnosti

- Komerční sdělení autor: Inzerce

Balet Leonce & Lena vytvořil ho německý choreograf Christian Spuck na motivy Büchnerova stejnojmenného dramatu v roce 2008 pro Aalto Ballett Theater v Essenu, nicméně patří k oblíbeným baletům světového repertoáru – a to hlavně díky specifické nadčasovosti.

zdroj: Profimedia.cz

Již Büchner se ve své komediální hře dotýká sociálních poměrů své doby, které choreograf Christian Spuck díky pohádkovému přesahu nabízí dnešnímu divákovi se zcela aktuálním satirickým přesahem a vysvětluje:

„Podobně jako když si král Peter vzpomene na své poddané jen prostřednictvím uzlu na kapesníku, můžeme se v dnešní době často divit tomu, jak mocní dnešního světa snadno zapomínají na zájmy voličů. Leonce a Lena se sice vyvlékli ze svatebních plánů svých otců útěkem, na konci se však opět sejdou před oltářem. S tímto fatalizmem dějin a se zkušeností, že navzdory nejušlechtilejším úmyslům některé věci nelze změnit, se každý z nás již někdy setkal.“

Navíc Leonce & Lena dokáže zaujmout diváky napříč generacemi. Jde o pohádku, která díky svému druhému plánu, pobaví i dospělé, osloví dospívající, cílí na diváky napříč generacemi.
„Každý jistě zná nějakého Leonce, který trpí nudou a neví jak naložit se svým životem - to patří k fenoménu pozdní puberty. Vedle rozboru společenské situace je v Leonce & Lena velmi jasně zdůrazněna otázka, proč stojí za to žít.“

Těšit se tak můžeme na současnou inscenaci s esteticky vycizelovanou scénickou i kostýmní výpravou, která kromě tanečního slovníku klade velké požadavky i na herecké vystavění rolí.

Představení: 7. a 14. 12. 2019, 14., 15. a 18. 1. 2020 ve Stavovském divadle.

Tagy: inzerce

Zdroje: Inzerce