Dnes je sobota 25. září 2021., Svátek má Zlata
Počasí dnes 11°C Polojasno

Křehký dětský svět II.

Křehký dětský svět II.
zdroj: tisková zpráva

Když má starosti dospělý, máme pocit, že to prostě patří k životu. Pokud je má ale naše dítě, vnímáme je jako něco, co by nemělo být: "Vždyť je přeci ještě tak malý". Jsme také, abychom mu pomohli, ochotni obětovat spoustu času, energie případně i hmotné prostředky...

S velkou naléhavostí se vrací otázka významu rodiny a institucí při výchově a vzdělání dítěte a dělby péče. Od nejčasnějších stadií života se mnohé děti musejí vypořádat s násilím, šikanováním, sexuálním zneužíváním.

Tlak ze všech stran

Se vstupem do školy na ně čekají i výukové a výchovné problémy. Dítě se obtížně adaptuje na jemu neodpovídající podmínky školy, nejde mu učení, chová se způsobem, který učitel, nebo spolužáci neakceptují.

Se stoupajícími nároky na vzdělání pro celou populaci stoupá počet těch, co vysoké požadavky nezvládají. Musí se vypořádat s tlaky školy i rodičů na svůj výkon, bojí se neúspěchu, selhání.

Dítě je neustále srovnáváno s vrstevníky, díky snadné dostupnosti drog se mu otevírá zakázaná třináctá komnata. A nejen až ve  školním věku hrozí šikana.

Musí se vyrovnat i s tím, že rodiče hodně pracují, aby zajistitili vysoký životní standard. V některých rodinách se naopak musejí vypořádat s nezaměstnaností.

Velké rozdíly

Novým fenoménem jsou výrazné rozdíly v materiální úrovni rodin – v jedné třídě vedle sebe sedí dítě, které utratí stokorunu za den, zatímco jiné ji dostane jako kapesné na měsíc.

Současná doba přináší ale pro děti i řadu pozitivních prvků - dostatek informací o všem, o čem chtějí, možnosti poznání, a tak jejich podstatná část dospívá tělesně i duševně dřív než kdysi.

Například oproti nedávné minulosti si dnešní mladí pořizují potomky v pozdějším věku, a to o dost. Jsou tedy zodpovědnější. Rozšířily se možnosti vzdělávání, cestování a pracovního uplatnění.

Před českými dětmi se prostě otevřel celý svět a ony toho hojně využívají. A je velká pravděpodobnost, že se dožijí vyššího věku než stávající generace.

 

Kurzy

Finance

Kurzovní lístek: 25.9.2021 Exchange s.r.o.

EUR 25,360 25,460
USD 21,610 21,750
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma