Dnes je pondělí 17. května 2021., Svátek má Aneta
Počasí dnes 9°C Dešťové přeháňky

Kosti: co o nich víme?

Kosti: co o nich víme?
zdroj: tisková zpráva

Kostra a kosti vytváří mechanickou oporu těla a společně se svaly umožňují pohyb. Vzpomeneme si na ně většinou až po zlomenině…

Kostra však není jen jakési pouzdro, které chrání vnitřní orgány. Plní i mnoho dalších funkcí.  V jednotlivých kostech probíhá po celý život látková přeměna, jsou zásobárnou vápníku a místem uložení kostní dřeně.

Podle tvaru rozdělujeme kosti na:
Kosti dlouhé (například kost klíční, pažní, loketní, vřetenní, stehenní, holenní a lýtková)
Kosti krátké (například zápěstní kůstky nebo obratle)
Kosti ploché (například lebka, lopatky, žebra, hrudní kost a pánev)

Uprostřed kosti nalezneme dřeňovou dutinu, která je vyplněna kostní dření.  Na povrchu je kost obalena vazivovou blánou – okosticí (periost). Okostice má úlohu ochrannou, vyživovací a kostitvornou. V dutině dlouhých kostí nacházíme převážně žlutou kostní dřeň, v plochých kostech především červenou kostní dřeň. Kostní dřeň je měkká rosolovitá tkáň, která tvoří důležitou složku kosti.

Rozeznáváme tři typy kostní dřeně:
Červenou – v této dřeni jsou uloženy kmenové buňky pro tvorbu všech základních typů bílých i červených krvinek, krevních destiček i kostních buněk a síť vláken s krevními cévami (vlásečnicemi), do kterých se nové buňky uvolňují.
Žlutou – během života postupně nahrazuje červenou a tvoří ji tukové vazivo.
Šedou – degradovaná kostní dřeň u starých nebo podvyživených lidí.
U dětí se červená kostní dřeň nachází ve všech kostech, později je nahrazována žlutou kostní dření a přetrvává pouze v plochých kostech, hrudní kosti, žebrech, lebečních kostech, pánvi a stehenní kosti.

Dlouhé kosti  končetin se skládají z prostřední části (diafýza) a dvou koncových rozšířených částí (epifýzy). Mezi diafýzou a epifýzami se po dobu růstu nachází růstová ploténka, která umožňuje růst kostí do délky. Růst kosti ovšem nemůže probíhat jako v jiných tkáních dělením buněk. Kost roste přikládáním novotvořené tkáně k tkáni starší, tzv. apozicí. Tento typ růstu ovšem vyžaduje stálou tvarovou opravu. Rostoucí kost proto prochází trvalou přestavbou (remodelací).

Příkladem nevyvážené přestavby kosti je osteoporóza
Osteoporóza je podle odborného serveru www.osteoporoza.cz Světovou zdravotnickou organizací (WHO) definována jako absolutní úbytek kostní hmoty (při zachování poměru mezi minerální a bílkovinnou složkou), provázený poruchou stavby kosti a zvýšeným rizikem zlomenin. Nevyváženost obou procesů, především oslabení novotvorby kosti, je nejčastější příčinou osteoporózy. Detailní znalosti procesů přestavby kostí jsou proto naprosto nezbytné k léčení tohoto onemocnění, jehož různými formami trpí v ČR asi 10 % všech občanů! Osteoporózou jsou postiženy především ženy ve věku padesát a více let. Osteoblasty se totiž vážou na estrogeny, které podporují tvorbu kostních bílkovin. Estrogeny chybí právě v období po klimakteriu.

Kurzy

Finance

Kurzovní lístek: Exchange s.r.o.

EUR 25,430 25,530
USD 20,930 21,070
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma