Dnes je úterý 5. července 2022., Svátek má Cyril a Metoděj
Počasí dnes 26°C Dešťové přeháňky

Jen počkej, zajíci! Ruská obdoba Toma a Jerryho, která dobyla svět

Jen počkej, zajíci! Ruská obdoba Toma a Jerryho, která dobyla svět
Jen počkej, zajíci | zdroj: lostcinema.ru

CELÁ EPIZODA UVNITŘ. Vzpomínáte si na zběsilou ruskou dvojici animovaných postaviček Vlka a Zajíce? Seriál, který se na začátku 60. let stal symbolem Východu. Kreslené duo bylo, jako málo co v té době, pokládáno za ruský úspěch a jejich obliba ve 102 zemích světa je toho důkazem! 

Jen počkej, zajíci! (rusky Nu, pogodi! – česky doslovně Jen počkej!) je sovětská série krátkých kreslených příběhů, které režíroval Vjačeslav Kotěnočkin. Seriál byl natočen v letech 1969–1986 ve studiu Sojuzmultfilm v Moskvě. V letech 1993 a 2005 byly ještě dotočeny dva díly. Jako večerníček se vysílala i v Československu.

Hlavním dějovým motivem seriálu je snaha Vlka chytit a sníst Zajíce. Tím je podobný americkému animovanému seriálu Tom a Jerry. Ten se ale v SSSR nevysílal, sám Kotěnočkin ho podle vlastních slov viděl až v roce 1987 na videu. Západní kritici ho přirovnávají také k seriálu Wile E. Coyote and Road Runner, v němž také získává záporná postava sympatie diváků.

Výtvarník Svetozar Rusakov si za vzor pro záporného Vlka vzal gaunera, který ho v Novosibirsku ve válečném roce 1941 předběhl ve frontě na lístky do kina.

Postavu Vlka, kuřáka a chuligána ve zvonových kalhotách, měl původně namluvit Vladimir Vysockij, ale nadřazené orgány to zamítly.

Spoluscenárista Felix Kandel byl jako představitel ruského sionistického hnutí perzekuován, až do svého odchodu do Izraele v roce 1978 pracoval na seriálu pod krycím jménem Felix Kamov.

Jen počkej, zajíci Jen počkej, zajíci | zdroj: multiki.arjlover.net

V roce 1976 si Vlk a Zajíc zahráli také v reklamě na amatérské filmové kamery. Vysílání Dílu 12 (V muzeu) cenzura pozastavila, dokud nevyloučila možnost protestu egyptské vlády proti scéně s mumií faraóna Ramsese.

Zdroje:
Wikipedia

Kurzy

Finance

Kurzovní lístek: 5.7.2022 Exchange s.r.o.

EUR 24,720 24,820
USD 23,660 23,840
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma