Jak zatočit s akné?

- Zdraví autor: red

Akné není jen problémem dospívajících, trápí zhruba každou osmou ženu nad 25 let a u pěti procent přetrvává i ve věku 45 let. Nejčastěji postihuje obličej, dekolt a ramena.

Na kůži se tvoří červené nebo hnisavé pupínky a hrboly červené až fialové barvy, zůstávají po nich jizvy. Postižení kůže zasahuje psychiku, proto kožní lékařka Andrea Vocílková radí začít s léčbou včas a komplexně.

Za vše mohou mužské pohlavní hormony

Velkou roli v tvorbě akné mají podle Vocílkové mužské pohlavní hormony androgeny, které za normálních okolností jsou i u žen nezbytné pro správnou funkci řady orgánů. Androgeny zesilují aktivitu mazových žláz, stejně jako hormony štítné žlázy. Vliv má i genetika.

Akné se obvykle objeví v době dospívání, kdy jsou hladiny hormonů v těle rozbouřené. Léčba spočívá v omezení tvorby mazu a působení proti mikrobům a zánětům, které na kůži při akné vznikají.

Čistit, čistit a čistit

Základem péče je pravidelné šetrné čištění pleti, které uvolní přebytečnou rohovinu a odstraní nahromaděný kožní maz. Při těžším akné se dávají léčiva s retinoidy či kyselinou azelainovou a jako doplněk ovocné AHA-kyseliny v léčebné kosmetice.

Zhruba tři týdny po zahájení léčby se stav přechodně zhorší, při pravidelném ošetřování se stav zlepší po čtyřech až šesti týdnech. Pokud masti nestačí a stav se nelepší, je podle Vocílkové nutno podat celkovou léčbu.

Může pomoci i antikoncepce

U žen v plodném věku to je kombinovaná hormonální antikoncepce, která tlumí tvorbu androgenů. Svým antiandrogenním efektem tlumí i akné. Účinek se projeví se zpožděním dvou až tří měsíců. Léčba tímto typem antikoncepce je vhodná především pro ženy, které si chtějí řešit současně dva problémy - zabránit početí a léčit akné. Osvědčila se i u žen, kterým se akné zhoršuje v rámci měsíčního cyklu.

Součástí celkové léčby bývá i úprava jídelníčku. Vocíková radí pestrou a zdravou strava s dostatkem vitaminů a minerálů. Čokoláda u některých pacientek, zejména když ji jedí ve větším množství, stav pleti zhoršuje.

Tagy: léčba péče pleť akné

Zdroje: ČTK