Dnes je čtvrtek 8. prosince 2022., Svátek má Květoslava
Počasí dnes -1°C Oblačno

Jak vybrat výbavičku pro miminko

Jak vybrat výbavičku pro miminko
zdroj: tisková zpráva

Očekáváte narození vašeho prvního miminka? Jak se zorientovat v široké nabídce dětského zboží? Co budete skutečně potřebovat – kde se vyplatí pořádná investice a kde naopak můžete ušetřit?

Cestování

Kočárek

Pořízení kočárku je jedna z věcí, která nás při přemýšlení o výbavičce pro miminko napadne jako první. Vzhledem k tomu, že představuje poměrně významnou položku v rozpočtu, je důležité jeho koupi pořádně promyslet. Jaký typ kočárku zvolit? Prostorný a pořádně bytelný, který zvládne náročný terén? Nebo raději lehký a skladný? Budete jezdit každý den, nebo spíše příležitostně? Budete kočárek často převážet autem či MHD? Berte v úvahu také přítomnost či absenci výtahu a/nebo kočárkárny či jiného odkládacího prostoru pro kočárek ve vašem domě.

Nosítko/šátek

Další možností pro přepravu dítěte je ergonomické nosítko či šátek. Skvěle se hodí do náročného terénu a při cestování MHD. Využijete je také, když potřebujete mít volné ruce – ať už venku, nebo také doma, když se chce děťátko chovat či ho trápí bolavé bříško a vy ho nechcete neustále nosit v náručí a potřebujete se současně věnovat i jiné činnosti.

Autosedačka

Pro přepravu autem budeme pochopitelně potřebovat autosedačku – tzv. vajíčko, které vydrží přibližně do roku věku dítěte a mívá maximální nosnost 13 kg (důležitějším kritériem ale je, aby z něho dítěti nepřesahovala hlavička). Na rozdíl od celé řady vybavení pro miminko, které můžeme pořídit až kdykoli po jeho narození, se určitě vyplatí mít autosedačku zakoupenou už před porodem, protože z porodnice se ve většině případů přepravujeme domů autem a absence autosedačky by značně zkomplikovala situaci.

Většina autosedaček bývá kompatibilní i s podvozky kočárků a mohou alespoň ze začátku na krátké vzdálenosti děťátko převážet v této kombinaci, je praktické. Nesmíme jen zapomenout, že je potřeba dokoupit (a nezapomenout si pak vzít s sebou) speciální adaptér, kterým se autosedačka k podvozku připojí. Adaptéry ovšem mohou být součástí nákupu autosedačky.

Nábytek

Miminko toho alespoň ze začátku příliš nepotřebuje. Vystačíte s postýlkou a místem k přebalování (ať už jen přebalovací podložkou, nebo například celým přebalovacím stolkem s úložným prostorem, případně i vaničkou na koupání, máte-li k tomu dostatek prostoru).

Hodí se také cestovní postýlka, která může i mimo dovolenou sloužit jako krátkodobá ohrádka pro děťátko, nebo alternativní prostor pro spaní (máte-li větší dům a miminko bude například spát v jiném pokoji na noc a jinde přes den, abyste ho měli stále nadosah). Existují také různé kolébky, koše na spaní, závěsná či klasická lehátka. Záleží na prostoru, který máte k dispozici a také na tom, kolik prostředků jste do vybavení schopni a ochotni investovat. Zapomenout nesmíte ani na vybavení do postýlky – kvalitní matrace, zavinovačky a povlečení.

Hygiena a koupání

Pro umývání děťátka můžete pořídit koupací kyblík, vaničku, nebo speciální podložku, kterou umístíte do velké vany. Vybrat můžete jednu z variant, nebo je zkombinovat – novorozenci většinou milují polohu v klubíčku v koupacím kyblíku, starší děti pak rády objevují větší vodní plochu ve velké vaně.

Dále je potřeba se rozhodnout, jaké pleny budete volit pro přebalování – zda klasické bavlněné látkové, pratelné plenkové systémy, nebo jednorázové plenky.

Krmení

Pokud budete svoje miminko kojit, nebudete ze začátku potřebovat téměř nic. Jako pomůcku při kojení si můžete vybrat kojící polštář, eventuálně odsávačku mateřského mléka. Pokud děťátko ze začátku hůře prospívá, lze pořídit kojeneckou váhu a kontrolovat tak přírůstky hmotnosti a to, kolik během kojení vypije.

Pokud kojení není možné, je potřeba koupit lahvičky, případně další příslušenství, jako jsou sterilizátory či různé typy ohřívačů mléka.

3 zdroj: tisková zpráva

Bezpečnost

Abychom měli děťátko pod kontrolou, když spí, nebo se nachází v jiné místnosti, využijeme chůvičky. Máme-li menší byt, nejsou sice nezbytné pro každodenní použití, ale přinejmenším na chalupě či dovolené jsou nedocenitelným společníkem. Existují i varianty s kamerou, díky které můžete vaše děťátko kontrolovat i vizuálně.

Dalším pomocníkem je monitor dechu. Ten je obzvláště vhodný, pokud se miminko narodí předčasně nebo se u něj objevují problémy s dýcháním. Řada rodičů se na něj ale ráda spolehne i v běžných situacích a cítí se tak bezpečněji.

Pro případ nemocí se hodí teploměr. Existují různé varianty – klasická „rychloběžka“, která měří teplotu přiložením do úst, podpaží, nebo konečníku dítěte; nebo bezkontaktní teploměr, který funguje na základě infračerveného paprsku a není tedy nutné ho přikládat přímo na tělo a budit tak dítě například během spánku.

Když se vyskytne u dítěte nachlazení, je v prvních letech, než se naučí samo smrkat, nezbytností odsávačka hlenů. Nejúčinnější je varianta, která se dá připojit na vysavač.

Oblečení a kosmetika

Tématem, které by vydalo na samostatný článek, je pořízení oblečení (včetně zavinovaček a kombinéz, fusaků či přikrývek do kočárku či autosedačky) a dětské kosmetiky (přípravků do koupele, vlhčených ubrousků, mastiček proti opruzeninám, krémů či olejů k hydrataci pokožky, buničiny a speciálních vatových tyčinek, základní domácí lékárničky atd.).

Závěr

Zdá se vám věcí patřících do výbavičky příliš? Máte pocit, že se v ní pořád příliš neorientujete a nevíte, kolik, čeho vlastně pořídit? Nezoufejte. Začněte koupí nejzákladnějších položek, o kterých víte, že je určitě využijete. Ostatní věci budou postupně vyplývat ze situace, až budete mít miminko doma. V dnešní době můžete vše nakoupit on-line z pohodlí domova, kdykoli budete něco potřebovat.

Zdroje:
Inzerce

Kurzy

Finance

Kurzovní lístek: 8.12.2022 Exchange s.r.o.

EUR 24,270 24,390
USD 22,980 23,160
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma