Jak udělat kariéru snadno a rychle? Divadlo na Vinohradech uvede slavný muzikál

- Kultura autor: Danica Klein

Novinkou pražského Divadla na Vinohradech bude 15. října premiéra muzikálu Jak udělat kariéru snadno a rychle. Připravilo ho ještě bývalé umělecké vedení této scény. Režisér a choreograf Radek Balaš zahájil zkoušky v polovině června. Na Vinohradech už připravil úspěšnou muzikálovou inscenaci Donaha!, která se tu hrála od roku 2005 až do minulé sezony. 

Zkouška

Zkouška,zdroj: dnv-praha.cz

Hlavní roli myče oken, který se na základě příručky rozhodne pro rychlou kariéru, ztvární Michal Novotný. V dalších se objeví Jaromír Meduna, Barbora Poláková, Simona Postlerová, Lucie Juřičková, Jana Stryková, Kateřina Brožová, Pavel Batěk a Pavel Rímský. Hudbu a texty napsal Frank Loesser, autory libreta byli Abe Burrows, Jack Winstock a Willie Gilbert. České texty písní napsal Václav Kopta. 

Podle autorů má tato hudební komedie publikum naučit všechno, co potřebuje vědět o umění, jak prorazit. "Jste-li vzdělaný, inteligentní a schopný, tím lépe. Ale pamatujte si: tisíce to dokázaly i bez těchto vlastností," vzkazují divákům. Na jevišti se má v jednu chvíli objevit pětatřicet herců a tanečníků. 

Frank Loesser je považován za jednoho z nejúspěšnějších muzikálových tvůrců v historii Broadwaye. Navzdory čtyřem dekádám od světové premiéry se nezdá, že by tento příběh ztratil na aktuálnosti a humoru. V roce 1995 měl v karlínském divadle českou premiéru s Jiřím Langmajerem v hlavní roli, i když bez větší odezvy. O tři roky později ho nastudovali v Ostravě. 

Premiéra tohoto muzikálu se v New Yorku uskutečnila v roce 1961, inscenace měla 1417 repríz. O rok později získal tento projekt Pulitzerovu cenu za nejlepší drama jako jeden z pouhých sedmi muzikálů v historii. 

Tagy: muzikál divadlo na vinohradech

Zdroje: ČTK