Dnes je úterý 26. ledna 2021., Svátek má Zora
Počasí dnes -3°C Občasné sněžení

Jak předcházet zdravotním rizikům na cestách

Jak předcházet zdravotním rizikům na cestách
Placeholder | zdroj: Archiv

Komerční sdělení: Cestování – i do exotičtějšího zahraničí - je docela bezpečné, pokud jsme na výlet dobře připraveni. Musíme však bedlivě sledovat situaci, abychom se nevypravili do míst konfliktů či jiných katastrof. Problémům předejdeme, pokud včas budeme vědět, kde hrozí zvýšená kriminalita, ve které zemi jsou řidiči málo ohleduplní, kde hrozí střet se zkorumpovanými policisty. A samozřejmě musíme hlídat i to, abychom byli chráněni proti nemocem, se kterými se v Česku běžně nesetkáme.

Cholera, úplavice, giardióza, malárie a další nemoci vzbuzují oprávněně velké obavy. Proto je důležité své zdraví dobře chránit. Samozřejmě nejen na cestách… ale přece jen výlet do exotické oblasti má svá specifika. A proto bychom měli být opatrnější a zodpovědnější víc, než kdykoliv jindy. Musíme pečlivě zvážit potenciální nebezpečí a zkusit si zajistit co nejlepší lékařskou péči v případě nepředvídaných zdravotních komplikací, říká MUDr. Jaromír Vomáčka z Canadian Medical Care.

Opatrnosti není nikdy nazbyt pro nikoho. Ale ještě více by si měli dát pozor ti, kdo cestují sami anebo ti, co vyrážejí do oblastí, kde je komunikace s okolním světem velmi limitovaná anebo dokonce vůbec žádná.

Před odjezdem si na internetu podrobně nastudujte, jaké jsou aktuální podmínky oblasti, kam míříte. Zjistíte třeba, že není nutno se obávat SARS (těžkého akutního respiračního syndromu), ale že místním problémem je West Nile virus anebo nějaká neobvyklá místní epidemie. Zkušení cestovatelé vědí moc dobře, co znamená termín “syndrom turistické třídy”, charakterizovaný rizikem vzniku žilní trombózy. Podceňování nebezpečí může být v tomto případě osudové. Proto je potřeba přijmout veškerá opatření, aby se cestovatel vyhnul rizikům a dobře se chránil. Znamená to v prvé řadě zjistit si úroveň lékařské péče v místě pobytu.

Leckdy není jednoduché zajistit si rychlou lékařskou pomoc ani doma, kde doktora a nemocnici máte “za rohem”. A nyní si představte, že se ocitnete v malém městečku nebo vesnici na dalekém východě nebo v Africe. Jak rychle vyhledat spolehlivou, kompetentní lékařskou pomoc “někoho”, s kým byste se mohli domluvit? To musíte alespoň rámcově vědět už před tím, než na cestu odjedete. I ty nejvzdálenější a nejodlehlejší oblasti dnes nabízejí většinou anglicky mluvící lékaře a lékařskou péči na místních klinikách, splňujících standardní požadavky.

Nezapomeňte na cestovní zdravotní pojištění. Jsou to dobře investované peníze. Příslušná pojišťovna vám zajistí služby, včetně přímé asistence, dodá vám seznam vhodných lékařů a zařízení. A v případě naléhavé potřeby pomůže I s lékařskou evakuací.

Ostatní je možno přenechat profesionálům v centrech cestovní medicíny nebo ve vakcinačních centrech. Jsou to lékaři, kteří vám sice neobstarají výše zmíněné, ale na základě charakteru cesty, délky pobytu, místní zdravotní situace a rizik, a na základě vašeho zdravotního stavu, vám sestaví individuální plán očkování. Také vám vystaví Mezinárodní očkovací průkaz a upraví vaší trvalou léčbu v případě potřeby. Nechte na odbornících, aby vám připravili obsah lékárničky, kterou povezete s sebou. Můžete získat i doporučení na užitečné cestovatelské pomůcky, jako jsou osobní moskytiéry, chlorové tablet na dezinfekci vody, repelenty a mnoho dalších užitečných věcí. Lékaři vám podají řadu zdravotních rad, týkajících se postupu při spálení sluníčkem, prevenci průjmu či jak předejít poštípání hmyzem.

Jedním z míst, které vám pomůže orientovat se v exotických místech, pohybovat se a cítit se v nich bezpečněji, je nové Očkovací centrum Canadian Medical Care, které vede MUDr. Jaromír Vomáčka. Více na www.cmcpraha.cz

Kurzy

Finance

Kurzovní lístek: Exchange s.r.o.

EUR 26,100 26,180
USD 21,470 21,590
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma