Dnes je čtvrtek 9. prosince 2021., Svátek má Vratislav
Počasí dnes -1°C Občasné sněžení

Jak na převedení či zrušení dětského účtu?

Jak na převedení či zrušení dětského účtu?
zdroj: Profimedia

Dětský účet se v podstatě chová stejně jako klasický bankovní účet. Můžete s ním tedy nakládat stejně jako s běžným účtem – zrušit ho i převést k jiné bance. 

Když se rozhodnete, že vám vaše stávající banka nevyhovuje a rozhodnete se odejít jinam, vezmete s sebou kromě svého osobního účtu i další produkty, které u banky máte. Tedy pokud je to možné, hypotéky a půjčky se převádějí k jiným bankám poměrně komplikovaně. Většinou je to obráceně a právě refinancování hypotéky či sloučení půjček je to, co vás ke změně přesvědčí.

Taková operace se obvykle týká celé rodiny. Je tedy dobré si udělat malou inventuru a zjistit, jaké služby u banky využíváte a rozhodnout, jestli je převedete do nové banky nebo rovnou zrušíte.

Přechod k jiné bance je snazší než dříve
V minulosti provázela změnu banky i zrušení účtu řada komplikací. Od té doby, kdy vešel v platnost „Kodex mobility klienta“ jsou věci o mnoho jednodušší. Banka vám nebude odchod nijak komplikovat a ani si za zrušení účtu účtovat poplatky. Těm se ovšem nemusíte zcela vyhnout, některé banky si je účtují za zrušení příkazů, platební karty, inkasa a podobně. Něco také zaplatíte v případě, že máte u banky účet vedený kratší dobu než 12 měsíců.

Pokud tedy máte u své banky účet vedený déle než 12 měsíců a předem jste zrušili trvalé příkazy a inkasa, bude zrušení účtu zdarma. Bezplatně můžete účet vypovědět také v případě, že banka zvýší ceny. Odstoupení od smlouvy je v takovém případě možné do dvou měsíců od oznámení nového sazebníku.

Při převodu účtu postupují všechny banky víceméně stejně. Díky kodexu je všechno mnohem snazší a rychlejší. V podstatě stačí zajít do nové banky, založit si tu nový účet, požádat o převedení trvalých příkazů a inkasa a o zrušení účtu u staré banky, pak už se nemusíte o nic starat. Vaše nová banka vše zařídí během výpovědní lhůty, která zpravidla trvá 1 měsíc.

Zrušení účtu přes internet
Většinou zrušení účtu probíhá osobně na pobočce. Některé banky však umožňují i zrušení účtu přes internetové bankovnictví nebo dokonce telefonní linku. Konkrétní postup se může u jednotlivých bank lišit, proto je lepší se informovat na přesný postup přímo u vaší banky.

Jak zrušit dětský účet
Ke zrušení běžného účtu budete potřebovat platný doklad totožnosti. Když budete chtít zrušit nebo provést převod dětského účtu, zajdete na pobočku a účet zrušíte. Podat lze i písemnou výpověď, ke které připojíte úředně ověřený podpis. Ověření podpisu je možné na pobočkách pošty nebo na městských úřadech.

Zdroje:
Inzerce

Kurzy

Finance

Kurzovní lístek: 9.12.2021 Exchange s.r.o.

EUR 25,400 25,500
USD 22,370 22,510
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma