Dnes je úterý 5. července 2022., Svátek má Cyril a Metoděj
Počasí dnes 16°C Dešťové přeháňky

Inkontinence

Inkontinence
zdroj: tisková zpráva

Samovolný únik moči, neboli tzv. inkontinence, trápí poměrně vysoké procento populace.

Hlavní typy inkontinence
Únik moči si řada lidí spojuje s problémy vyššího věku. Ve skutečnosti však inkontinence může postihovat ženy i muže bez rozdílu věku a její příčiny mohou být velmi různorodé. Obecně lze říci, že potíže s únikem moči – i když třeba jen na přechodnou dobu – postihují až polovinu všech žen.

Právě ženy nejčastěji trpí tzv. stresovou inkontinencí. K té může dojít například při kašlání, smíchu, kýchání, cvičení či jiných pohybech, které zvyšují nitrobřišní tlak, a tím také tlak na močový měchýř. Stresová inkontinence se může projevovat také v důsledku fyzických změn v těhotenství, po porodu a při menopauze. Statistiky uvádějí, že jí trpí přibližně pětina žen ve věku kolem 45 let. Dobrá zpráva je, že tato forma úniku moči patří mezi léčitelné.

Další formou úniku moči je tzv. náhlá inkontinence, kdy dojde k nechtěné ztrátě moči bez zjevné příčiny, v důsledku náhlé potřeby močit. Nejčastější příčinou bývají nepřiměřené kontrakce měchýře způsobené například zvukem tekoucí vody, kontaktem s vodou nebo po vypití většího množství tekutin.

Muže postihuje zejména inkontinence z přeplnění měchýře. Hlavní příčinou bývá oslabené svalstvo měchýře, což nejčastěji bývá způsobeno nervovým poškozením po diabetu nebo zablokuje-li se močová trubice nádorem či močovým kamenem.

Další formou bývá tzv. reflexní inkontinence, jejíž příčinou bývá neurologické onemocnění či poranění mozku nebo míchy. Při této formě nemocný přestane vědomě ovládat svůj močový měchýř, a ten se proto vyprazdňuje zcela reflexně, jako u kojence.

Kurzy

Finance

Kurzovní lístek: 5.7.2022 Exchange s.r.o.

EUR 24,720 24,820
USD 23,660 23,840
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma