Génius Raqib Shaw - obrazy tvořené dikobrazím ostnem jsou k vidění v ČR

Galerie Rudolfinum ve spolupráci s Manchester Art Gallery připravila svým návštěvníkům ohromnou podívanou - vidět zde mohou velká plátna plná pestrobarevných maleb výtvarníka s indickými kořeny Raqiba Shawa.
Rodištěm Shawa je indický Kašmír. Vyrůstal v rodině obchodníka se starožitnostmi a tkaninami. Rodina byla velmi volnomyšlenkářská, tudíž se malý Raqib ocital mezi hinduistickým, buddhistickým, ale i křesťanským náboženstvím. Poznal tradice i myšlení všech tří vyznání a právě i tento aspekt se plně promítl v jeho tvorbě.
"Mimořádný způsob malby Raqiba Shawa jak z hlediska technického, tak především v rovině uvažování o její podstatě, možnostech a užití širokého spektra vrstev, které v sobě přirozeně nese, je jedním z podstatných důvodů pro rozhodnutí vystavit jeho dílo v Praze," říkají organizátoři pražské výstavy indického umělce.
Obraz Raqiba Shawa
| zdroj:
ElleDecor
Shaw kromě klasické malby nanáší barvy na rozměrná plátna dikobrazími ostny a jeho preciznost a perfekcionismus se odráží v každém obrazu. Častými motivy děl jsou "výjevy nabité bestiální energií se silným erotickým až sadomasochistickým podtextem, které jsou bohatě zaplněné hybridními stvořeními – napůl lidmi, napůl zvířaty – jejichž chování je řízeno bazálními instinkty".
Výstava je návštěvníkům přístupná až do 15. září 2013 v prostorách pražské Galerie Rudolfinum na Alšově nábřeží.
zdroj: youtube.com
Tvoření a umění je hlavně o inspiraci a v poslední době mi přijde, že taky o inovativním přístupu k řemeslu. Někdy umělcům stačí krepová lepící páska a vytvoří z toho super plastiku. Já osobně mám rád umění, které není trvanlivé. Má prostě dočasnou hodnotu. Sochy z ledu, hrady z písku, nebo prostě z materiálů, které podléhají degradaci a dříve či později se rozpadnou. 🙂