Dnes je sobota 16. ledna 2021., Svátek má Ctirad
Počasí dnes -3°C Skoro zataženo

Fyzická kondice dětí upadá, běhají pomaleji než jejich rodiče

Fyzická kondice dětí upadá, běhají pomaleji než jejich rodiče
Děti u počítače | zdroj: ThinkStock

Fyzická kondice dnešních dětí je o poznání horší než ta, kterou měli v mládí jejich rodiče. Tyto výsledky vyplývají z nové studie zaměřující se na otázku fyzické zdatnosti lidské populace, o které na svých stránkách informovala BBC.

Dnešní děti nedokážou běhat stejně rychle jako jejich rodiče ve stejném věku. V průměru se jedná o 90 vteřin navíc, které dítě potřebuje k uběhnutí jedné míle oproti svým věkovým vrstevníkům z doby před třiceti lety. Na zhoršující se fyzickou kondici dětí upozorňuje výzkum založený na analýze dat z časového období čtyřiceti šesti let a sledující výkonnost více než 25 milionů děti z dvaceti osmi zemí. Slabší fyzická kondice je přitom pozorována jak u dívek, tak u chlapců, a to ve všech věkových kategoriích od devíti do sedmnácti let.

Vědci rovněž vyhodnotili, že až 60% tohoto úpadku fyzické výkonnosti při běhu je způsobeno obezitou dětí. Problém se týká především západních zemí, ovšem ne výlučně – podobnou tendenci je možné pozorovat i v některých částech Asie, například v Jižní Koreji či Hong Kongu.

Podle vědců je zásadní, aby děti byly více motivovány k pohybu. Mimo jiné je možné je tím ochránit před budoucími zdravotními problémy. Je totiž známo, že lidé, kteří jsou na tom v mládí špatně s fyzickou kondicí, se pravděpodobně budou potýkat s onemocněními. Zároveň zde platí, že čím dříve dítě pohyb do svého života zařadí, tím lépe.

Jako minimální základ se bere hodina cvičení denně, přičemž je možné tento výkon rozdělit do více menších částí. Zároveň však vědci upozorňují, že například hodina tělocviku ve škole nemusí ve všech případech stačit. Je totiž potřeba, aby se jednalo o dostatečně dynamický pohyb, při kterém se člověk zpotí a pořádně zadýchá.

Zdroje:
bbc.co.uk

Kurzy

Finance

Kurzovní lístek: Exchange s.r.o.

EUR 26,150 26,230
USD 21,660 21,780
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma