Dnes je pondělí 20. září 2021., Svátek má Oleg
Počasí dnes 15°C Skoro zataženo

Finská, turecká či infra? Vyzkoušejte saunování!

Finská, turecká či infra? Vyzkoušejte saunování!
Sauna | zdroj: ThinkStock

Sluneční paprsky už na podzim nehřejí, dovolenou v exotické destinaci máte dávno za sebou, ale přesto se chcete pořádně zahřát? Hurá do sauny!

Finská sauna

Patří stále mezi nejoblíbenější typy saun, proto ji najdete ve většině wellness center. Ve finském typu sauny se teplota pohybuje v rozmezí 75–80 stupňů Celsia. Vysoká vlhkost, kterou je možné ještě zvyšovat poléváním horkých kamenů umístěných v sauně, zajišťuje snadné pocení. Finská sauna očišťuje a posiluje pomocí detoxikace celý organismus. Finskou saunu si užijete spíše ve večerních hodinách, její účinky jsou totiž příjemně uspávací.

Turecká sauna

Není pouze samostatnou saunou, ale spíše komplexními lázněmi. Hamam, jak ji nazývají Turci, má teplotu okolo 45 stupňů Celsia. Tělo se tak zahřívá pomaleji (až půl hodiny). Po prohřátí následuje peeling speciální žínkou Kese, která odstraní odumřelou kůži. Pak je na řadě pěnová masáž na teplém mramorovém stole. Na závěr rituálu můžete v opravdu dobrých tureckých lázních očekávat šálek čaje či jiného nápoje v relaxační zóně.

Relaxace po náročném dni.
Relaxace po náročném dni.

Infrasauna

Díky nižší teplotě, která se pohybuje okolo 35 stupňů Celsia, je tento typ sauny vhodný i pro citlivější jedince či děti. Infrasauna může být vhodná i pro kardiaky, před použitím je však potřeba konzultace s lékařem. Doba saunování se zde pohybuje okolo 30 minut. Následné ochlazení se provádí pomocí vlažné nikoliv výrazně studené vody. Proces saunování se neopakuje, ale návštěvník jej absolvuje pouze jednou. Infrasauna je vhodnou přípravou na masáž, cvičení či k pouhé relaxaci organismu.

Obecná pravidla saunování

1) Před saunováním se umyjte a osušte.
2) Ideální je saunování bez plavek.
3) Nezapomeňte na nezbytné ochlazení, ať už pod sprchou, v bazénku či na vzduchu.
4) Vždy doplňujte tekutiny.
5) Po saunování si dopřejte odpočinek v relaxační zóně.
6) Do sauny nechoďte, pokud jste nemocní! Případnou návštěvu konzultujte s lékařem.

AUTOR: Darina Hlavicová

Zdroje:

Kurzy

Finance

Kurzovní lístek: 20.9.2021 Exchange s.r.o.

EUR 25,360 25,460
USD 21,660 21,800
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma