Důležitost kojení v životě dítěte
Doba kojení je jedinečným obdobím pro matku a dítě. Novorozeně saje mateřské mléko nejen proto, aby získalo potravu, ale také aby cítilo teplo a bezpečí matčiny náruče. Mateřské mléko je pro dítě nenahraditelnou a ideální výživou. Obsahuje všechny potřebné látky a vitamíny. Jeho složení se mění v průběhu jednoho kojení i během celého období a přizpůsobuje se individuálním potřebám dítěte. Kojení by tedy mělo být zásadní složkou výživy v prvním roce života.
Mateřské mléko obsahuje celou řadu živin. Bílkoviny (podporují lehčí stravitelnost mléka), tuky (uhašení žízně, potřebná energie), cukry (energie, lepší vstřebávání vápníku a železa), vitamíny (za předpokladu, že jich má kojící matka dostatečný přísun ve stravě), minerální látky (vápník fosfor, hořčík, sodík, draslík, chlor). Mateřské mléko obsahuje celou řadu látek, které ničí bakterie nebo zpomalují jejich růst. Kromě toho jsou v mléce přítomny protilátky, které chrání kojence před některými nemocemi. Navíc kojení působí kladně na psychický a citový vývoj dítěte.
WHO (Světová zdravotnická organizace) doporučuje kojení jako ideální cestu k získávání potřebných živin pro zdravý růst a vývoj miminek. Samotné kojení není důležité jen pro kojence, ale je podle WHO i velmi významné pro zdraví matek. Napomáhá snižování rizika rakoviny vaječníku a prsu.
Aby matky byly schopny poskytnou svým dětem co nejlepší kvalitu kojení, doporučují WHO a UNICEF následující:
- zahájit kojení ihned po narození dítěte
- nepodávat žádnou doplňující stravu, tzn. provozovat tzv. exkluzivní kojení (především v prvních šesti měsících života dítěte)
- kojit kdykoliv si to miminko vyžádá, a to i během noci
- nepoužívat kojenecké lahve
Mléko matky rozvíjí jak smyslové, tak i poznávací schopnosti a chrání miminka před infekcemi a chronickými onemocněními. Samotné exkluzivní kojení navíc snižuje úmrtnost kojenců, způsobenou například průjmy nebo zápalem plic. Navíc v případě onemocnění miminek významně napomáhá k jejich uzdravení.
I když je kojení přirozené, z velké části je to činnost, kterou se matky musí naučit. Výzkum WHO prokázal, že matky vyžadují a velmi oceňují aktivní podporu při výuce, jak správně kojit. WHO a UNICEF proto zahájili kampaň, kde v deseti bodech informují, jak úspěšně a správně kojit. Tato kampaň byla odstartována v 16.000 nemocnicích ve 171 zemích světa a významně přispěla ke zlepšení vztahu matek k exkluzivnímu kojení na celém světě.
V České republice v posledních letech narážíme v porodnicích občas na problém související s baby boomem – maminek je moc, dětí zrovna tak, není prostor pro to věnovat každé mamince dostatek času při vysvětlování správné techniky. Proto často maminky kojení vzdají předčasně, jelikož se jim nedaří. Pamatujte si, že pár dnů nebo možná i týdnů trpělivosti přinese zasloužené ovoce! Vaše miminko bude spokojené, zdravé a šťastné a vy s ním.
Samozřejmě mohou nastat situace, kdy kojení z nějakého důvodu již není možné. V tom případě je třeba důkladně rozmyslet, co budete svému miminku podávat. Jedním z řešení je například Hero Baby Lactum, což je pokračovací mléčná sušená výživa, která je svým unikátním složením nejvíce podobná mateřskému mléku. K dostání je pro kojence od ukončeného 4. měsíce a od ukončeného 8. měsíce věku. Toto pokračovací mléko obsahuje α-laktalbumin, což je složení proteinů, které zaručuje onu podobnost s mateřským mlékem. Inovací oproti ostatním pokračovacím mlékům je potom obsah probiotik a prebiotik, které dohromady vytvářejí tzv. synbiotický efekt. Probiotika jsou živé bifidobakterie, prebiotika jsou potravou pro tyto bakterie. Vzniká tak synbiotický efekt, který zlepšuje přežití a usazení probiotických mikroorganismů, čímž zabraňuje růstu škodlivých bakterií. Výsledkem je například posílení přirozené obranyschopnosti dítěte.
Kurzy
Finance
Kurzovní lístek: 23.11.2024 Exchange s.r.o.
EUR | 25,230 | 25,310 |
USD | 24,240 | 24,360 |