Dnes je neděle 18. dubna 2021., Svátek má Valérie
Počasí dnes 10°C Občasný déšť

Články autora

Vojtěch Ondráček

Magazín

Ničí plevel, možná i lidské zdraví. Česko se přesto glyfosátu nebojí

Vojtěch Ondráček 31. 10. 2016
Glyfosát dokonale likviduje plevel. Proto na něj nedají dopustit i čeští zemědělci a zahrádkáři. Jenže účinný herbicid dost možná způsobuje rakovinu. Evropská komise i české ministerstvo s jeho zákazem váhají, překvapivě ho nechtějí úplně odstranit ani ekologové. Oblíbený herbicid tak zatím zůstává součástí našich životů i jako všudypřítomný postřik českých ulic.
Magazín

Co by se stalo, kdybychom se všichni stali vegetariány

Vojtěch Ondráček 12. 10. 2016
Existuje řada důvodů, proč nejíst maso. Někomu vadí zabíjení zvířat, jinému jde o zdravý životní styl. Jak by ale vypadal svět, kdyby se vegetariány stali úplně všichni lidé? Abychom si to mohli představit, vědci vypracovali model světa bez pojídání masa. A jak se ukázalo, pro některé skupiny lidí by to mělo až katastrofální následky.
Magazín

Používáte antibakteriální mýdlo? Zdraví víc škodí, než pomáhá, varují vědci

Vojtěch Ondráček 23. 9. 2016
Zdraví máme jenom jedno, říká staré přísloví. A další dodává, že čistota půl zdraví. Některým lidem proto k hygieně nestačí klasické mýdlo, ale raději se jistí rovnou mýdlem antibakteriálním. Jenže americký úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) by je nepochválil. Antibakteriální výrobky totiž zakázal, protože vědci zjistili, že zdraví spíše škodí.
Magazín

Populární 'mrazáky na lidi' umí zázraky. Jen to ještě nikdo nedokázal

Vojtěch Ondráček 21. 7. 2016
Čím dál populárnější léčba mrazem slibuje, že vyléčí astma, revma, depresi, prostě cokoli. Stačí jenom strávit pár minut v extrémním mrazu. Jenže jediné vědecky potvrzené účinky, které kryoterapie zaručeně má, jsou ty nežádoucí.
Magazín

Jak mít úspěšné děti: Osm tipů podložených vědou

Vojtěch Ondráček 11. 7. 2016
Pokud máte pocit, že vaše dítě není tak úspěšné jako děti ostatních, měli byste se zamyslet především nad sebou. Jak ukázala série vědeckých výzkumů, někteří rodiče mají na úspěšné děti větší štěstí než ostatní. Jaké je jejich tajemství?
Magazín

Fingované svatby s cizinci: Češi si je berou za peníze i z 'naivní lásky'

Vojtěch Ondráček 13. 6. 2016
Je tomu dvacet let, co snímek Kolja vyhrál v zámoří prestižního Oscara za nejlepší zahraniční film. V zápletce filmu bylo fingované manželství mezi Čechem a Ruskou, což v 90. letech bylo rozšířenou praxí. Účelové svatby ale nevymizely ani po dvou desetiletích. Jen cizince z východní Evropy nahradili občané z mnohem exotičtějších destinací.
Magazín

Z českých lékáren mizí léky. Prodávají se za miliardy do zahraničí

Vojtěch Ondráček 25. 4. 2016
Pokud potřebuje český pacient Framykoin, může si pro něj zajet do zahraničí. Tam se totiž většinou ocitají léky, které nejsou u nás dostupné. Na vině je systém, který tlačí ceny léků dolů, a farmakologickým firmám nepřináší jejich prodej v Česku dostatečný zisk. Ještě větší problém nastává ve chvíli, kdy některé léky nejsou k dostání ani v zahraničí.
Magazín

Bílý zabiják beztrestně ovládá Česko. Pomohlo by jeho zdanění?

Vojtěch Ondráček 1. 4. 2016
Češi tloustnou, přibývá cukrovkářů a pacientů s rakovinou. Lékaři mají jasno, viníkem je cukr. Mluví dokonce o závislosti. Na rozdíl od hazardu, alkoholu a cigaret si ale cukru politici nevšímají. V zahraničí je přitom jeho zdanění běžné.

Kurzy

Finance

Kurzovní lístek: Exchange s.r.o.

EUR 25,870 25,970
USD 21,610 21,750
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma