Dnes je středa 27. ledna 2021., Svátek má Ingrid
Počasí dnes 2°C Oblačno

"Bezbolestná" liposukce může být i zdraví nebezpečná

"Bezbolestná" liposukce může být i zdraví nebezpečná
zdroj: Archiv

Tzv. kavitace, které se nepřesně říká bezbolestná liposukce, je momentálně hitem. Spočívá na principu ultrazvuku, kdy speciální přístroj má při určité frekvenci vytlačit z buněk tuk a ten odplavit k metabolizaci lymfatickým systémem do jater. Skutečnost je ovšem poněkud jiná...

Metodu podrobně prozkoumali vědci z Wellmanovy laboratoře Harvardovy univerzity v Bostonu a zjistili, že takhle vůbec nefunguje. Většina tuku se podle nich v dutině břišní či  játrech naopak uloží a  zvyšuje riziko infarktu, může také "vyprovokovat" vznik cukrovky.

Pro muže ne

Na koho kavitace téměř, lépe řečeno vůbec, nepůsobí, jsou muži. Primář Víšek z kliniky MEDICOM VIP k tomu podotýká:

"Mužům se tuk hromadí především na břiše, a navíc ne v podkoží, ale dost hluboko, až u střevních klíčků, takže ultrazvuk jim vůbec nepomůže.

Měl jsem klienta,který to zkusil a efekt byl asi takový, že pár kilo přibral, protože v podvědomí spoléhal na účinek této metody a jedl o něco víc než obvykle. Ani u žen ale výsledky často neodpovídají očekávání."

Největší riziko ovšem primář Víšek spatřuje v tom, že s přístrojem pracují lidé bez medicínského vzdělání, kavitaci totiž u nás nabízí i některá wellness střediska či kosmetická  centra, dokonce i fitness. Neodborná manipulace může být příčinou možných komplikací.

Má kavitace vůbec smysl?

Kavitaci jako takovou dokonce zpochybňují  lékaři z dermatologické kliniky Universitní nemocnice Ruhr v Bochumi, a to na základě více než dvacetileté zkušenosti využití ultrazvuku.

Výrobci podle nich nebyli schopni poskytnout vědecké důkazy ani lékařské studie založené na důkazech, které by potvrdily přiznivý vliv kavitačních zařízení a ani jejich vlastní výzkum nepotvrdil v podstatě žádné výsledky.

I nadále asi tak bude platit, že jediný zaručeným způsobem hubnutí je pohyb společně s vyváženou stravou. "Nakonec ani ta klasická liposukce, kterou dnes a denně dělám na  klinice, není zaměřena na shazování kil, ale formování postavy" uzavírá primář Víšek.

Kurzy

Finance

Kurzovní lístek: Exchange s.r.o.

EUR 26,020 26,100
USD 21,430 21,550
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma