Alergie: kde všude číhá nebezpečí?

Na alergie na rostliny nebo zvířecí srst jsme si už pomalu zvykli. Je ale možné mít alergii na vlastního partnera?
Alergie patří k velmi častým onemocněním, mezi 20. a 44. rokem života některou z jejích forem trpí až třetina lidí. K nejčastějším alergenům patří pyl tzv. větrosprašných rostlin, v domácím prostředí to jsou roztoči, plísně a zvířecí epitely. Občas slýcháme někoho prohlásit, že je alergický na něčí výroky nebo přímo na nějakou osobu. Je to pochopitelně myšleno obrazně, ve smyslu nesnášenlivosti a přehnané negativní reakce.
Je však skutečně možné, že jsme alergičtí na své bližní? Byly někdy u lidí nalezeny alergické protilátky proti lidem? Tato situace opravdu není příliš častá. Nejčastěji je v literatuře popisována alergie na bílkoviny partnerova semene. Způsobovat může jen místní, často ale i celkové alergické reakce. Tento stav je pak vážný zejména pro páry, které chtějí založit rodinu.
Alergie na jiné partnerovy tkáně zatím popsána nebyla. Reakce po kontaktu s tělními tekutinami druhého člověka mohou ale existovat. Jsou vyvolány alergeny, které se v těchto tekutinách nacházejí. Je například známo, že do mateřského mléka mohou přecházet bílkoviny, které matka konzumuje. To u některých kojenců vyvolává alergické reakce, například ekzém nebo onemocnění tlustého střeva zvané alergická kolitis. Také léky se vylučují do téměř všech tělních sekretů. Reakce na antibiotikum u alergika tak může být vyvolána i políbením osoby, která je užívá. Závadné může být i jen napití se ze stejné sklenice.
Další možnou příčinou reakce na kontakt s partnerem je reakce na kosmetické prostředky, které používá, například konzervační látky v krémech a dekorativní kosmetice. Podle odborného serveru www.bez-alergie.cz
mohou parfémy vyvolat alergickou reakci i po pouhém letmém kontaktu s takto ošetřenou pokožkou. Silné vůně jakéhokoliv druhu mohou dráždit astmatiky a vyvolat u nich i záchvat.
Pokud někdo považuje za „partnera“ i svého psa, koně nebo kocoura, je možnost alergie na takové partnery již dlouho a jasně prokázána. Člověk reaguje nejen na zvířecí alergeny z chlupů, ale i z kůže, slin a moče. Do srsti chlupatých miláčků se navíc mohou nachytat při pobytu venku i pyly a potom stačí jen se doma otřepat.
Alergie je fakt peklo. Nebýt toho, že máme doma zvlhčovače vzduchu, tak bych se v létě doma fakt utrápila. A jelikož to dělám v bytě sám doma, tak prostě nemáte na výběr. No, jako bylo by to fakt složité. Mám alergii na pyl, prach a přes léto, když je suchý vzduch, tak mě to dost trápí. Takže fakt super zvlhčovače vzduchu jsou základ. 🙂
Já na alergie trpím už od nějakých deseti let, takže s nimi mám celkem bohaté zkušenosti. V posledních letech se to ale hodně zlepšilo. Jsem alergická hlavně na prach a myslím si, že hodně pomohlo, že u nás doma nahradila kobrece nová plovoucí podlaha. Ta navíc i podstatně lépe udržuje.