Dnes je úterý 26. ledna 2021., Svátek má Zora
Počasí dnes -3°C Občasné sněžení

10 faktů o ovulaci, které je dobré vědět, pokud plánujete otěhotnět

10 faktů o ovulaci, které je dobré vědět, pokud plánujete otěhotnět
zdroj: Profimedia.cz

Snaha otěhotnět vede celou řadu žen k tomu, že se musí začít zabývat termíny jako je ovulace, plodné dny a tak dále. A mimo jiné - také vás může dovést k tomu, že lépe poznáte samy sebe. Stejně, jak to popisuje jedna z maminek na Modrém koníku: “Uvědomila jsem si, že nevím, jak vlastně funguju. To, že mám ovulaci mi napovídaly bolesti v tomto období, ale kdy přesně? Co se děje potom? Po 2 měsících měření vím, co se se mnou děje, kdy asi přijde ovulace a co je po ní.” Pojďte se tedy podívat na fakta, která vám k tomu pomohou.

1. Ovulace znamená…
Termín ovulace označuje jeden jediný okamžik v průběhu menstruačního cyklu, a to konkrétně ten, ve kterém zralé vajíčko opouští vaječník. Uvolněné vajíčko cestuje do dělohy a čeká, jestli bude při své cestě oplodněno. Jeho cesta trvá 12 - 24 hodin.

2. Kdy v ženském menstruačním cyklu dochází k ovulaci?
Toto je velmi složitá otázka, protože cyklus je u každé ženy jiný a stejně tak ovulace je čistě individuální záležitostí. Podívejte se tedy na to, jak obecně vypadá cyklus ženy.

Menstruační cyklus je obvykle počítán od prvního dne menstruace. Již sama menstruace může být v cyklu různě dlouhá u různých žen. Za normální je považována menstruace dlouhá 3 - 7 dní. Období menstruace a několika dní po ní se označuje jako folikulární fáze, při níž dochází ke zrání folikulu (zrající vajíčko a vrstvy podpůrných buněk). První den menstruace je vlastně prvním dnem zrání nového vajíčka. Vrcholem této fáze je po cca 12 - 14 dnech právě ovulace, kdy dochází k oddělení vajíčka od folikulu. K ovulaci tedy dochází asi v polovině menstruačního cyklu.

Zajímavost: Užíváte-li dlouhodobě antikoncepci, blokujete tím přirozenou komunikaci mezi vaším mozkem a vaječníkem. A obnovení této přirozené komunikace po vysazení antikoncepce nějakou dobu trvá. Může se tedy stát, že otěhotnění nepůjde hned, ale schopnost otěhotnět musí žena znovu “získat” časem. Někdy to může trvat i rok nebo dva.

3. Je ovulace odborný termín pro plodné dny?
Nikoli. Plodné dny bývají s termínem ovulace často zaměňovány, ale není to stejné. Ovulace je skutečně jen okamžik - okamžik oddělení vajíčka od folikulu. Plodné dny pak označují období, kdy je pravděpodobné, že dojde k oplodnění vajíčka. Pro výpočet tohoto období hraje roli nejen vajíčko, ale také spermie a jejich životnost v ženském těle. Ta se pohybuje okolo 78 hodin. Plodné dny jsou nejčastěji označovány jako 3 dny před a jeden den po ovulaci.

4. Kolik se při ovulaci uvolňuje vajíček?
Obvykle v rámci folikulární fáze dozraje jedno vajíčko a to se také uvolní při ovulaci. V případě, že vajíček dozraje více a více se jich také uvolní, může při oplodnění dojít k vícečetnému těhotenství (dvojčata, trojčata, …). Tento jev je ale statisticky spíše výjimečný. Pravděpodobnost, že přirozenou cestou vzniknou dvojčata je asi 1,2 %. U trojčat je to už jen asi 0,013 %.

5. Jak poznat ovulaci?
Každá žena je jiná, a tak i jakékoli příznaky ovulace se mohou lišit. Pokud chcete co nejpřesněji sledovat, kdy u vás dochází k ovulaci, měly byste perfektně znát celý svůj menstruační cyklus. Některé ženy lépe vnímají signály ovulace než jiné, u některých se tyto signály projevují intenzivněji. Některé z vás jistě dokáží přesně říct, kdy u nich k ovulaci dochází, zkrátka a dobře vnímají přirozené signály svého těla. A které to mohou být?

  • Vnímání pachů - čich se v období ovulace ostří. Žena je evolučně nastavena na hledání vhodného mužského protějšku, a to podle potu, který ji v tomto období tak nějak víc “voní”.
  • Vyšší atraktivita - ze stejných pohnutek, které jsou popsány výše, se ženy v tomto období cítí (a možná skutečně jsou) atraktivnější. Je dokázáno, že v tomto období se pleť ženy zjemní, má plnější rty a rozšířené zorničky, mění se dokonce její přirozená vůně, která je v období okolo ovulace nejpřitažlivější.
  • Změna konzistence poševního hlenu - v období ovulace se hlen stává táhlým, řidším a je průhledný. Oproti tomu hned po ovulaci zhoustne a zbělá.
  • Mění se sliny a bazální teplota - tyto přirozené signály nepoznáte, pokud nesledujete svou ovulaci s “odbornější” pomocí.

Zajímavost: Některé ženy dokáží říct přesně na minuty, kdy u nich dochází k ovulaci. Cítí například i to, zda k ovulaci dochází z pravého nebo levého vaječníku.

“Mám problém, nepociťuji na svém těle probíhající ovulaci, tzn. žádné bolesti a ani ten hlen, maximálně bolení v kříži, což je, předpokládám, PMS. Máte to taky nějaká a přesto máte ověřeno, že ovulaci máte?” O individualitě vnímání ovulace u každé ženy vás nejlépe přesvědčí rozmanitost odpovědí v diskuzních fórech. Jedna z uživatelek reaguje na otázku svou odpovědí ve které zdůrazňuje, že ovulaci nikdy nepociťovala a za měsíc bude rodit, jiná má zkušenost s tím, že ji musela začít sledovat: “Nikdy jsem nepociťovala ovulaci, až když se nám nedařilo otěhotnět, tak jsem začala s měřením bazální teploty - ta ovulaci prokázala, a gynekolog mi asi dvakrát potvrzoval ovulaci ultrazvukem. Ovulaci na sobě cítím až po porodu.”

6. Proč vlastně chtít vědět, kdy ovulujete?
Informace o přesném datu ovulace je nejhodnotnější v okamžiku, kdy chcete (nebo naopak nechcete) otěhotnět. Tomuto datu pak mnoho páru přizpůsobuje svůj sexuální život - podle data ovulace se určují plodné dny, nechávají se “odpočívat” spermie. Zkrátka a dobře - okolo ovulace je nejvhodnější období pro otěhotnění! A pokud otěhotnět nechcete, je dobré se v těchto dnech vyhnout nechráněnému pohlavnímu styku.

ovu2 zdroj: Profimedia.cz

7. Jak je možné pomoci si při hlídání konkrétního data ovulace?
Velkým benefitem je pro vás skutečnost, že znáte svou ovulaci z přirozeného hlediska. Následně můžete lépe pozorovat, kdy ovulujete, i odbornějšími metodami.

  • Ovulační testy - ovulační testy pro domácí použití jsou nejčastěji založeny na přítomnosti luteinizačního hormonu v moči. Upozorňují na ovulaci s předstihem, tedy na začátku nebo v průběhu tzv. plodných dnů.
  • Bazální teplota - způsob měření bazální teploty je zejména o tom, zda dokážete být disciplinované. Měřit se může v ústech, pochvě i rektálně a prakticky jde o to, že sledujete svůj cyklus pomocí klesání a stoupání této teploty. Disciplína spočívá v tom, že pro co nejpřesnější výsledky se doporučuje měřit ihned po probuzení, ve stejný čas, za stejných podmínek (délka spánku, onemocnění, stres - to vše může výsledky ovlivnit). Bazální teplota při ovulaci je o asi o 0,5 °C vyšší, než normální teplota.
  • Sledování ultrazvukem - lékařská metoda, při které lékař sleduje velikost folikulu ultrazvukem a podle ní dokáže odhadnout, kdy dojde k ovulaci. Dobře známá bude zejména ženám, které se již delší dobu snaží otěhotnět.

O kombinaci přirozeného hlediska a odbornější metody se v jedné z diskuzí rozepsala čternářka: “Nemusíš trefit nejvyšší hladinu hormonu a přitom ovulaci mít. Já proto ovulační testy raději kombinovala s měřením bazální teploty, i když testy jsem měla pozitivní. Otěhotněla jsem pátý cyklus testování. Základem bylo, že jsem zjistila, že ovulaci mám později, než jsem myslela, a tak jsem tu naši frekvenci třikrát do měsíce mohla aspoň trochu cílit na vhodné dny. Předtím jsme tomu 9 měsíců nechávali volný průběh.”


8. Ovulují všechny ženy?
Zde je odpověď jednoznačná - ne. K ovulaci dochází u žen nebo dívek, u kterých již proběhla první menstruace a u kterých ještě neproběhla menopauza. A to stále není vše! Do ohrožené skupiny žen, které mají tzv. anovulační cykly (cykly, při kterých nedochází k ovulaci) můžete patřit, pokud u vás dochází k následujícím odchylkám:

  • nepravidelná menstruace,
  • k menstruaci vůbec nedochází,
  • menstruace je pravidelná, ale celý cyklus trvá příliš dlouho, např. 60 dní.

Snažíte-li se otěhotnět a máte-li potíže, navštivte svého gynekologa. Bez individuálního posouzení se neobejdete.

9. Jak je to s ovulací a věkem?
Každá žena se rodí s určitým počtem vajíček, který je neměnný. Postupem času se jejich počet začíná snižovat a ženě začne, laicky řečeno, docházet zásoba. To vlastně znamená, že se zkracuje období, po které ještě bude možné otěhotnět. Tuto skutečnost poměrně snadno poznáte - váš menstruační cyklus se postupně zkracuje (což trvá i několik let), až nakonec přijdete do období menopauzy.

10. Jak vyvolat ovulaci?
Trvají-li vaše snahy otěhotnět již nějakou dobu a stále nejste s partnerem úspěšní, mohou být na vině právě anovulační cykly. Před tímto verdiktem by vás nemělo minout ultrazvukové vyšetření, vyšetření krve kvůli zjištění hladiny hormonů a pravděpodobně i vyšetření štítné žlázy. Vyvodí-li lékař nutnost nasazení léků pro podporu ovulace, setkáte se nejspíš s léky s obsahem klomifenu nebo metforminu.

Klomifen prakticky donutí vaše tělo, aby produkovalo více folikulostimulačního a luteinizačního hormonu. Pomocí těchto hormonů dochází k povzbuzení funkce vaječníků a také dozrávání vajíček.

S metforminem se pravděpodobně setkáte v okamžiku, kdy je vám diagnostikován syndrom polycystických vaječníků a inzulinová rezistence. Metformin s ní účinně bojuje a přispívá k regulaci pravidelnosti cyklu.

Pokud nezabere tabletková léčba, může vám lékař doporučit injekční podávání léků, nejčastěji na bázi gonadotropinu. U nás jsou k dispozici nejrůznější preparáty, ať už na bázi klomifenu, metforminu, nebo gonadotropinu. Konkrétní určení již pak závisí na individuálním posouzení a domluvě s vaším lékařem.

Zajímavost: Lékaři vám dokáží pomoci, pokud neovulujete. Není ovšem možné zkracovat délku cyklu, tedy uměle vyvolávat například jedno dozrávání vajíčka navíc, aby se zvýšil počet šancí na otěhotnění.

Zdroje:

Kurzy

Finance

Kurzovní lístek: Exchange s.r.o.

EUR 26,090 26,170
USD 21,480 21,600
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma