Winfreyová a McCartney budou oceněni za přínos pro kulturu

Nejpopulárnější americká televizní moderátorka Oprah Winfreyová a bývalý člen legendární skupiny Beatles Paul McCartney patří k pětici osobností, které letos dostanou cenu The Kennedy Center Honors za celoživotní přínos pro americkou kulturu. Pětici oceněných doplňují tanečník, choreograf a režisér Bill T.Jones, country zpěvák Merle Haggard a skladatel a textař Jerry Herman, jehož jméno je spojeno se muzikálem Hello Dolly!.
Ceny budou předány 5. prosince ve washingtonském Středisku Johna F.Kennedyho na galavečeru, jehož se zúčastní představitelé amerického zábavního průmyslu i politická smetánka.
Prezident Barack Obama s manželkou přijmou vyznamenané v Bílém domě na recepci a na jejich počest uspořádá Kennedyho středisko večerní představení.
"Kennedyho středisko ocení pět osobností, které strávily život tím, že obohacovaly a inspirovaly náš národ a svět a zvyšovaly kulturní vitalitu " řekl ředitel Kennedyho střediska David Rubenstein.
Winfreyová, jedna z nevlivnějších a nejlépe placených žen v televizi, bude oceněna v době, kdy se chystá po 25 letech ukončit svůj populární debatní pořad The Oprah Winfrey Show v televizi ABC. Ten jen v USA sleduje 42 milionů lidí a vysílá se do 140 zemí světa.
Winfrey chystá nový program
Šestapadesátiletá moderátorka se nyní soustřeďuje na zahájení vysílání své vlastní kabelové televize Oprah Winfrey Network (OWN) v Los Angeles a chce také zahájit nový večerní program nazvaný Oprah's Next Chapter (Další kapitola Oprah).
Podle žebříčku, který sestavil na konci června časopis Forbes, je Winfreyová nejmocnější celebritou světa. Její jmění časopis odhaduje na 2,4 miliardy dolarů. Vydává dva časopisy a je spoluautorkou pěti knih. Časopis O, na jehož obálce je vždy ona, slaví desáté výročí a vydává se v nákladu 2,5 milionu exemplářů.
"Kennedy byl ikonou"
Osmašedesátiletý McCartney v prohlášení vydaném poté, co se dozvěděl, že bude vyznamenán, vzdal hold zavražděnému americkému prezidentovi J.F Kennedymu, po němž dostalo název středisko i ceny, jež uděluje.
"Prezident Kennedy byl pro nás v 60. letech takovou ikonou a jeho prezidentství bylo pro mnoho lidí tak inspirující, že je pro kluka z Liverpoolu velkým potěšením dostat tuto cenu," napsal McCartney.
První návštěva Beatles v USA jen několik měsíců po zavraždění Kennedyho v listopadu 1963 je označována za začátek takzvané "britské invaze", která rozmetala americkou popovou scénu, změnila tvář rokenrolu a odstartovala v 60. letech kulturní fenomén.