Letošní "Světový den zdravého zažívání" připadá jako každoročně na 29. května a je věnován pomoci více než 100 milionům lidí* trpících syndromem dráždivého tračníku (IBS). 1 Na podporu aktivit prováděných v rámci " Světového dne zdravého zažívání" vypracovala Světová gastroenterologická organizace test na IBS, klinický manuál podrobně popisující nejnovější klíčové klinické studie týkající se IBS a komplexní materiál typu "otázky a odpovědi" pro lékaře a zdravotníky s cílem zvýšit jejich povědomí o syndromu dráždivého tračníku a o jiných poruchách zažívacího traktu a zlepšit účinnost prováděných diagnóz.
*[odhad vycházející z dostupných údajů o rozšíření syndromu dráždivého střeva (IBS) v 15 vyspělých zemích]
Světová gastroenterologická organizace vypracovala s podporou Danone souhrnnou zprávu s názvem Přezkoumání globálního dopadu syndromu dráždivého tračníku, ve které uvádí současné chápání syndromu dráždivého tračníku, jeho dopad na pacienty a společnost, a zdůrazňuje, co lze udělat pro účinnou diagnózu a efektivní řešení této nemoci.
Zažívací poruchy jsou v celosvětovém měřítku stále významnější příčinou špatné kvality života a narušením pohody, přičemž syndrom dráždivého tračníku je jednou z nejčastějších příčin. Syndrom dráždivého tračníku postihuje více než 100 miliónů lidí v 15 vyspělých zemích a další milióny na celém světě a je často odpovědný za dlouhodobé symptomy, jako jsou nadýmání a bolest břicha. V západních zemích trpí touto nemocí 10-15% populace. Navzdory skutečnosti, že symptomy zažívacích potíží souvisejících s IBS patří k nejběžnějším důvodům pro návštěvu lékaře (představují 50%ze všech návštěv u praktického lékaře v České republice), velkému počtu těchto pacientů není diagnóza IBS vůbec stanovena.3
Podle profesora Eamonna Quigleyho, prezidenta Světové gastroenterologické organizace : “je syndrom dráždivého tračníku jednou z hlavních poruch zažívacího traktu ve vyspělých zemích, přičemž se jeho výskyt zvyšuje i v zemích rozvojových. Tato nemoc má podceněný negativní dopad na kvalitu života významného počtu jinak zdravých dětí 4 a dospělých na celém světě, přičemž často vzniká během nejaktivnějších a nejproduktivnějších let jejich života. Praktické pokyny obsažené ve směrnici jsou důležitým nástrojem při zajišťování rychlejší a účinnější diagnózy syndromu dráždivého tračníku.”
Světová gastroenterologická organizace předpokládá, že vydání zprávy a směrnice, které byly schváleny experty působícími v rámci této organizace, významně zlepší stav uvedených statistik a povzbudí veřejnost k tomu, aby se častěji obracela na lékaře a snažila se od nich získat rady. Směrnice poskytuje orientaci ohledně celé řady problémů týkajících se řešení syndromu dráždivého tračníku: vyhodnocení pacienta, úplné popisy symptomů, doporučení pro diagnózu a léčení.
Sven Thormahlen, výkonný viceprezident pro výzkum a vývoj společnosti Danone, dodává: „Toto rostoucí partnerství prokazuje závazné odhodlání společnosti Danone zlepšovat výživu a zdraví zažívacího traktu pro všechny lidi na světě ve spolupráci s odborníky v dané oblasti. Nekvalitní nebo nedostatečná výživa může být příčinou mnoha zažívacích potíží. V pokynech pro správnou výživu vydaných Světovou gastroenterologickou organizací je doporučena denní konzumace probiotik s prokázanými specifickými, relevantními a prospěšnými účinky na lidské zdraví. Probiotika jsou doporučena jako součást zdravého životního stylu a vyvážené stravy, při léčení subjektů trpících IBS nebo jinými zažívacími obtížemi.”
Světová gastroenterologická organizace vyvinula s podporou Danone celou řadu užitečných nástrojů s cílem pomoci vzdělávat odbornou i širokou veřejnost v oblasti zdraví zažívacího traktu a výživy :
Pro lékaře:
• test na IBS - pomáhá provést diagnózu IBS
• klinický manuál podrobně popisující nejnovější klíčové klinické studie týkající se IBS
• komplexní materiál typu "otázky a odpovědi" pomáhající lékařům odpovídat na otázky pacientů
Pro pacienty :
• jednoduchá a snadno dodržitelná výživová doporučení
• výživová pyramida pro spotřebitele pomáhající zlepšit zdraví jejich zažívacího traktu
• patentovaný, samostatně prováděný test zdraví zažívacího traktu, jehož cílem je pomoci lidem lépe pochopit problematiku zdraví jejich zažívacího traktu. Tento test je k dispozici na internetové adrese www.wgofoundation.org. V České republice distribuuje tento test Danone,a.s. a k dispozici bude u většiny praktických lékařů.
Značka Activia s unikátní probiotickou kulturou Bifidus ActiRegularis přichází na trh s novou řadou ovocných nápojů s názvem „Chuť dálek“. Tato řada nabízí dvě osvěžující exotické příchutě: Liči & Opuncie a Aloe vera & Granátové jablko. Obě příchutě jsou k dostání za nezávaznou doporučenou spotřebitelskou cenu 19,90 Kč. Activia nápoj je díky svému složení a balení ideální svačinkou a osvěžením během dne, zejména v letních měsících.