Problém jménem akné
Akné mívá psychologický dopad, někdy stejně silný jako astma nebo diabetes, který není vždy přímo úměrný stupni závažnosti akné.
Přestože je na akné často pohlíženo jako na banální onemocnění, mnoho publikací prokázalo, že akné významně poškozuje vnímání sebe sama, a to jak po stránce psychické, sociální, tak i emocionální. Podle studie La Roche-Posay 56 % osob trpících nedokonalostmi pleti je považuje za svůj hlavní fyzický problém, který řadí dokonce i před nespokojenost s tělesnou hmotností (23 %).
Ve vědecké studii publikované v British Journal of Dermatology prokázali Dr E. Mallon a jeho spolupracovníci, že psychologický dopad akné je srovnatelný s nemocemi obecně považovanými za závažnější jako chronické astma, diabetes, artritida a dokonce epilepsie. Překvapivě intenzita psychologické odezvy není nutně spojená se stupněm závažnosti akné. Nedávná studie ostatně dovolila objektivně vyjádřit absenci vztahu mezi stupněm závažnosti akné a dopadem na kvalitu života. Jinými slovy, jeden pacient může být extrémně znepokojen několika téměř neviditelnými pupínky, zatímco jiný docela dobře snáší i závažnější, nevzhledný projev akné.
Protože často bývá příčinou úzkosti a nepříjemných pocitů, akné by nemělo být považováno za banální kožní patologii: musí být řešeno v co nejranějším stádiu. Není překvapením, že zůstává důvodem návštěvy dermatologa: 1 pacient ze 4 navštíví dermatologa kvůli problému s akné.
V posledních letech se vědecké výzkumy zaměřily zejména na akné dospělých. Příčiny akné u této věkové skupiny jsou méně známé a jeho míra v populaci neustále roste. Přesto je potřeba mít na paměti, že dospívající akné postihuje nejvíce. Více než 76 % dospívajících, především mezi 11. a 18. rokem, má problémy s akné! Dospívající představují 70 % pacientů s akné, kteří navštíví dermatologa.
Dopad na psychiku mladých lidí je tak silný proto, že se vyskytuje v důležitém období života: v období utváření identity.
Řetězová reakce, která vede ke 2 typům lézí: komedonům a pupínkům. Typické u akné dospívajících je to, že se tyto 2 typy vyskytují zároveň.
Komedony
Nadměrná tvorba kožního mazu: tvorba kožního mazu se zvyšuje vlivem hormonálních faktorů nebo vnitřních faktorů jako stres. Hromadění mrtvých buněk podél pilosebaceózního kanálku a u ústí pórů. Tento proces hyperkeratinizace brání normálnímu odvodu kožního mazu. Vznik černých a bílých teček.
Pupínky
Kolonizace komedonu bakterií P. acnes (Propionibacterium acnes): v prostředí bez kyslíku se tato bakterie, přirozeně přítomná v kůži, může přemnožit. Komedony tak vytvářejí velmi příznivé prostředí pro její rozmnožení. Zánět: bakterie P.acnes vytváří zánětlivé substance, které se šíří podél stěny pilosebaceózního váčku a dostávají se do spodních vrstev kůže. Výskyt závažnějších zánětlivých lézí: pupínků.
André Rougier, doktor biologických věd
Mezinárodní vědecký ředitel laboratoře La Roche-Posay
„U smíšené formy akné, nejčastější formy akné, je komplexnost léčby závislá na potřebě spojit 2 druhy odlišné topické léčby. Jednu léčbu pro zánětlivé léze a jinou pro lézy retenční. Jedná se tedy o komplexní léčbu, u níž hrozí nedodržování režimu ze strany pacienta. Pacienti, ve většině případů dospívající, často považují používání 2 léčebných přípravků za obtěžující. Je známo, že pouze 20 % pacientů s akné přesně dodržuje předepsanou léčbu. Dnes si v oblasti léčby pomáháme kombinovanými léčivými přípravky, to znamená přípravky, které působí na oba typy lézí. Takový typ léčby představuje pro dermatologa vítaný účinek, protože zjednodušuje kroky léčby, a tím garantuje její lepší dodržování pacientem. “
La Roche-Posay, lídr v evropských lékárnách v oblasti péče o aknózní pleť, se v roce 2009 rozšiřuje o EFFACLAR DUO, který představuje velký pokrok v péči o pleť s dvojím typem nedokonalostí.