Znáte Flexi bar?
Flexi bar neboli pružná tyč je náčiní, které uvedením do kmitavého pohybu přiměje k práci hluboké svaly zádové, veškeré břišní svalstvo a svaly pánevního dna.
Při cvičení s flexi barem se jedná o silový vytrvalostní trénink, který zintenzivňuje látkovou výměnu a zvyšuje srdeční tep. Cvičení s flexi barem je efektivní proti bolestem zad, pro zlepšení držení těla, odbourávání tuků, vyrovnání svalových dysbalancí, zlepšování koordinace, rovnováhy, koncentrace a stability. Pravidelný trénink s flexi barem napravuje chybné držení těla, posiluje ochablé hluboké svalstvo a zlepšuje senzomotorické vlastnosti.
U hodiny flexi baru záleží často na tom, co krom flexi baru předcvičuje cvičitelka. Jsou cvičitelky, které se věnují spíše relaxačním formám cvičení jako je pilates či power yoga a dále cvičitelky, které naplňují spíše rychlejší hodiny. V každém případě by cvičení mělo začínat zahřátím a protažením. Poté se přechází do další části, ve které se využívá flexi bar. Na hodinách flexi baru by se mělo cvičit v obuvi, pokud se nejedná o typ cvičení s flexi barem převážně na zemi či ve stylu power yogy nebo pilatesu. Při cvičení se tak nepřetěžují chodidla kotníky.
Některé cvičitelky vedou hodinu tak, že pracují především s horní částí těla (paže, břicho, záda), některé zahrnují do cvičení i cviky na dolní končetiny a hýždě, aby bylo celé tělo posíleno rovnoměrně. Tento způsob vedení hodiny je vhodnější, protože většina populace nezvládá celou hodinu pouze s flexi barem, paže potřebují alespoň krátkou regeneraci. S flexi barem se cvičí ve stoje, v sedu a v lehu. Některé cviky jsou i v kleku. Pro větší rozmanitost hodin se často používají také fitbally a overbally.
S flexi barem může cvičit každý, kdo netrpí akutními bolestmi. Cvičení je vhodné i pro ženy do cca 6. měsíce těhotenství a také pro ženy po porodu. Od šestého měsíce těhotenství se nedoporučuje s flexi barem cvičit, neboť se tím posiluje pánevní svalstvo a znesnadňuje se sestup dítěte při porodu.
Na hodinu tohoto typu nepatří lidé s pooperačními stavy, se zánětlivými procesy, závažnými srdečními a oběhovými problémy (vysoký krevní tlak), s artrotickými bolestmi kloubů v akutní fázi, s poruchami hmatu a necitlivostí.
Materiál připraven ve spolupráci se stránkami www.aerobic.cz, kde naleznete veškeré informace o cvičení, kalendář akcí po celé ČR, domácí cvičební programy, přehled DVD s možností objednávky, fotogalerie, zajímavosti, aktuality ohledně Miss aerobik a v neposlední řadě soutěže o ceny.
Patříte k lidem, kteří si nechávají dovolenou až na podzim? A nebaví vás jen ležet na pláži? Nechte se inspirovat instruktorkou Lucií Švadlenkovou.
5 důvodů, proč jet na aktivní dovolenou:
1) odpočinete si a zároveň něco uděláte pro svoje tělo
2) užijete si sluníčka a moře a zároveň se nebudete celý den nudit na pláži
3) můžete s sebou vzít celou rodinu, cvičit nemusí každý
4) zkusíte lekce, na které se třeba normálně nedostanete (aquaaerobic nebo cvičení s flexi-bary)
5) vzhledem k tomu, že cvičení bývá vždy po ránu a pak až k večeru, máte téměř
celý den na různé výlety a prozkoumání okolí
Nejbližší tip na aktivní dovolenou s Lucií Švadlenkovou:
Letecký zájezd na Kanárské ostrovy s Luckou Švadlenkovou a Janou
Ondráčkovou. Čekají vás 3 hodiny cvičení denně - každý den cvičení s
flexi-bary, aquaaerobic, dále dle přání aerobic, bodyform, p-class,
pilates, stretching. To vše ve spolupráci s CK Capro v termínu 1.-8.10.2009.
Co si vzít s sebou na aktivní dovolenou u moře:
- podložku a/nebo ručník na cvičení
- dostatek pohodlného sportovního oblečení a obuv na cvičení
- plavky
- opalovací krém a sluneční brýle
- dostatek dobré nálady