Kvalita připraveného nápoje závisí na množství čajových lístků, teplotě vody, době a způsobu louhování čaje.
Vařící voda je předpokladem pro uvolnění účinných čajových látek. Nádobu na čaj nikdy neumýváme saponáty. Doba louhování černého čaje má být 2-5 minut. Pokud je čaj louhovaný déle než 5 minut, hořkne. Když je doba vylouhování příliš krátká (méně než 2 minuty), získá čaj určitou část theinu, ale jeho aroma je slabé a mdlé.
Množství čajových lístků je nepřímo úměrné době louhování
Jednonálevové čaje se obvykle zalévají čerstvou vařící vodou (černé čaje), případně vodou nepatrně zchlazenou (zelené a polozelené čaje a také čaje z Darjeelingských prvních sběrů s vysokým podílem zelených lístků)
Více nálevové čaje se obvykle zalévají zchlazenou vodou. Většina čínských více nálevových čajů se zalévá vodou o teplotě 80°C. Kvalitní japonské a vietnamské čaje se přelévají vodou o 5-10°C chladnější.
Žádný čaj nemá jeden jediný správný způsob přípravy
Stručná historie čajového sáčku
Už v roce 780 n. l. zmiňuje Luk Yu, čínský básník dynastie Tang Dynasty, že čaj může být spařen mezi dvěma listy papíru. Přesto je vynález čajového sáčku připisován americkému obchodníkovi s čajem Thomasu Sullivanovi, který v roce 1908 přišel s nápadem použít malé hedvábné sáčky a předávat vzorky čaje svým zákazníkům. Jeden ze zákazníků pak vložil sáček do vařící vody, a čajový sáček byl na světě. Na počátku dvacátých let začal sir Lipton balit čaj do ručně vázaných gázových sáčků pro hotely a restaurace. V roce 1929 byly tyto sáčky upraveny pro domácí použití.
Čajové sáčky prošly od té doby mnoha proměnami, ale bezesporu jednou z největších je uvedení pyramidových sáčků v roce 1996. Mimořádnost pyramidových čajů Lipton spočívá zejména v unikátním tvaru čajového sáčku, který svou nepoměrně větší plochou i několikanásobně větším objemem dává čaji větší prostor pro vyniknutí jeho přirozené chuti. Nyní si můžete vychutnat nové svěží příchutě čajů Lipton právě díky unikátním pyramidovým sáčkům.