Dnes je úterý 5. července 2022., Svátek má Cyril a Metoděj
Počasí dnes 16°C Dešťové přeháňky

Zachraňte Ježíška

Zachraňte Ježíška
zdroj: tisková zpráva

"Zachraňte Ježíška," volají desítky tisíc lidí.

Studentský projekt Zachraňte Ježíška se těší velké oblibě. V letošním roce se k milovníkům tradičních českých Vánoc přidalo téměř třicet tisíc lidí ze všech koutů světa. Akce, která připomíná českým občanům, aby nezapomínali na naše tradice a zvyky, odstartovala happeningovým pochodem v Hradci Králové a vyvrcholí tento pátek od 14:00 před Úřadem Vlády ČR v Praze.

„Nesouhlasíme s pronikáním cizích kultur do českých Vánoc, protože máme své vlastní krásné zvyky a tradice, které chceme zachovat i pro budoucí generace,“ shrnul hlavní myšlenku autor projektu Adam Dušek. „Snažíme se připomenout, že nejkrásnější svátky v roce nejsou jenom o hromadě dárků tak, jak nám ukazuje z každé druhé výlohy Santa Claus, ale hlavně o příjemných chvílích, které strávíme s rodinou,“ dodává Dušek.

Hlavní součástí projektu je internetová petice za záchranu Ježíška a stránky na Facebooku, kde akci podpořilo již téměř třicet tisíc lidí. „S našimi fanoušky aktivně komunikujeme v diskuzích a setkáváme se s nimi na přátelských demonstracích, které proběhly v mnoha městech po celé republice. Osobním kontaktem s milovníky tradičních Vánoc získáváme mnoho zajímavých podnětů, které pomohou projekt posunout opět o krok dál,“ řekla o možnostech aktivního zapojení fanoušků spoluautorka Jana Kodysová. Stejně jako minulý rok, i letos přichází největší zahraniční podpora ze Slovenska, Polska a Rakouska. Za české Vánoce bojují vlastenci i v Kanadě, Spojených státech či v Austrálii.     

V Čechách si nápad nejvíce pochvalují maminky s batolaty, senioři a děti, které se často podivují, proč tu máme dva dárkonoše, jednoho červeného v obchodech a druhého opravdového, který chodí na Štědrý den s dárky. K projektu se připojilo i několik známých osobností, mimo jiné topmodelka Martina Šmuková, náměstek hejtmana Pardubického kraje Roman Línek nebo poslanci Jan Kasal a Cyril Svoboda.

Navíc příspěvkem na záchranu Ježíška přispíváte dětem, které nemohou slavit bezstarostné Vánoce v rodinném kruhu a léčí se s pomocí Nadačního fondu dětské onkologie Krtek v brněnské fakultní nemocnici. Jednotlivci mohou přispět na sbírku pro Dětskou onkologii v Brně odesláním dárcovské SMS. Cena jedné DMS je Kč 30,-, NFDO KRTEK obdrží 27 Kč.

Kurzy

Finance

Kurzovní lístek: 5.7.2022 Exchange s.r.o.

EUR 24,720 24,820
USD 23,660 23,840
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma