Velikonoční jídelníček má být (kromě vajec) i ve znamení jara

- Ženy autor: Jan Janula

Zdaleka ne, jen sladký velikonoční beránek, kraslice a mazance se objevují na moderní velikonoční tabuli. Důraz se klade na využití čerstvých jarních surovin a stále víc se využívají recepty původní české kuchyně.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

"Velikonoce jsou symbolem jara. Vyžití jarních surovin se přímo nabízí," řekl šéfkuchař Karel Hynek z pražského hotelu Paříž. Beránek na velikonoční tabuli nemusí být jen ze sladkého kynutého, třeného nebo piškotového těsta.

Skopové i ústřice

K oslavám tradičně patří skopové či jehněčí maso. Jeho příprava není podle Hynka nijak náročná. "Rozhoduje kvalita masa. Úpravou se nedá příliš pokazit. Marinovat by se mělo v olivovém oleji a čerstvých bylinkách, jako je rozmarýn, tymián, bobkový list," uvedl.

Podle tradice by už na Zelený čtvrtek na stole neměla chybět jarní polévka. Barvy jara zajistí kopřivy, špenát nebo petrželka. Ty jsou také základem nádivky, která by měla být voňavá a křupavá.

Velikonoční menu v hotelu Hilton Prague Old Town zve na speciality jako "bouillabaisse", tedy polévku z ryb a korýšů, tresku v bylinkové krustě, špenátové pyré, zelený chřest či krémový humrový a krevetový salát.

Vejce stokrát jinak

Bohatý jarní raut nabízí čerstvé ústřice a humry, suši, rostbíf a výběr dezertů i jarní delikatesy, například pečené jehně s nádivkou.

Oslavy Velikonoc v Praze doplňuje i poněkud extravagantní pokrm, jako jsou ústřice. Již několik let se pořádá mistrovství v otevírání ústřic, které je tradiční součástí velikonočních trhů.

Podle kuchařky Elišky Markové z restaurace Ambiente U Radnice chutnají skvěle zakápnuté citronem, ale také kořeněné či s pikantní omáčkou. "Hlavně ale musí být čerstvé," uvedla.

Přímo symbolický význam má pak v českém velikonočním menu vajíčko. Využívat se může v různých podobách. Mimo gastronomického potěšení je důležitý také vizuální požitek. Barevné kraslice jsou vnímány jako symbol nového života a znovuzrození.

Tagy: gastronomie Velikonoce

Zdroje: ČTK