Uma múzami políbená

- Ženy autor: red

Je inteligentní, schopná a nadaná. A taky vypadá dobře. Americká herečka Uma Thurmanová, jejíž otec se stal buddhistickým mnichem, ve svých rolích už předvedla hodně talentu, odvahy i síly.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

V trilogii Kill Bill se s tváří anděla a v šatech nevěsty chopila samurajského meče, aby rozsekala na kaši své protivníky. Dnes má tato múza Quentina Tarantina na kontě asi 30 filmů všeho druhu a její druhé jméno Karuna znamená soucit. Ve čtvrtek jí bude čtyřicet.

Její dokonalé tělo ve žluté kombinéze zářilo z plakátů, když do kin v roce 2003 dorazil tarantinovský trhák Kill Bill. V krvavé podívané, které dovedla klasický kung-fu film na úroveň parodie, Uma excelovala v roli profesionální vražedkyně s přezdívkou Černá mamba. Skákala po stropě, rozsekala deset zabijáků a ohýbala se, jako by byla z gumy.

Quentin Tarantino ji objevil v roce 1993 pro kultovní gangsterku Pulp Fiction. V roli manželky gangsterského šéfa Mii Wallaceové si mimo jiné střihla parádní taneční číslo s Johnem Travoltou.
O herectví snila od dětství. Její sošná postava budila pozornost už tehdy: "Byla jsem příliš vysoká, zvláštní, působila jsem komicky." Nohy jí vyrostly až do čísla osm. A k tomu to záhadné jméno Karuna a opravdu pestrý rodokmen.

Její babička ve 20. letech 20. století pózovala v Evině rouše a její nahou sochu je možno obdivovat ve švédském přístavu Trelleborg. Matka Nena, povoláním psychoanalytička v New Yorku, pracovala jako modelka, než ji Salvátor Dalí představil jejímu prvnímu muži, slavnému propagátoru LSD Timothymu Learymu. A potom si vzala prvního amerického buddhistického mnicha.

Byl jím univerzitní profesor Robert Thurman, kterého v roce 1965 uvedl tibetský dalajlama do mnišského stavu. Dceru Umu pojmenoval po hinduistické bohyni, Karuna znamená v buddhismu soucit. Dům Thurmanových v Amherstu, kde Uma vyrůstala se třemi bratry jménem Dechen, Gauden a Mipam, byl vždycky plný studentů, uprchlíků z Tibetu a psů: "U nás se hodně křičelo, milovalo a diskutovalo."

V patnácti oznámila, že kvůli herectví končí se školou, a odjela do New Yorku. Tam zprvu myla nádobí a pracovala jako modelka. V osmnácti ji proslavila role svedené hloupoučké Cecilky de Volanges v Nebezpečných známostech (1988).

Následovalo Dobrodružství Barona Prášila, kde se objevila nahá. A za další dva roky již pohoršovala coby bisexuální žena spisovatele Henryho Millera ve snímku Henry&June.
Sci-fi thriller Gattaca (1997) ji seznámil s americkým hercem Ethanem Hawkem, za kterého se v roce 1998 provdala a má s ním dceru Mayu Ray a syna Roana. Rozvedla se s ním v roce 2004. Kvůli dětem teď bere jen natáčení, které se odehrává v New Yorku.

Otázky víry ji příliš netrápí: "Kvůli tátovi se mě často ptají, zda nejsem buddhistka. Říkám, že ne, protože mám velkou úctu před praktikujícími duchovními. Jsem herečka a matka a patrně nemám dost aktivní duchovní život. A nevím, proč má tolik lidí potřebu nazývat se různě věřícími, když ve skutečnosti doopravdy nepraktikují."

V novějším snímku Moje superbejvalka z roku 2006 hraje ženu, která jako dítě našla meteor a díky němu získala nadpřirozené schopnosti. "Bylo příjemné hrát postavu, která se umí uvolnit. Tolik žen to neumí. Jsme naučené ovládat se a chovat vyrovnaně. Tato žena prostě všechno vyventiluje. Když pomyslím na ponižující zkušenost mnoha žen, které musí jen sedět někde tiše v koutku a dusit všecko v sobě," uzavírá charismatická herečka.

Zdroje: ČTK