Dnes je sobota 16. ledna 2021., Svátek má Ctirad
Počasí dnes -6°C Skoro zataženo

Při výběru dětských hraček vítězí u rodičů bezpečnost nad cenou

Při výběru dětských hraček vítězí u rodičů bezpečnost nad cenou
zdroj: Archiv

Dětské hračky jsou pro rodiče vždy aktuálním tématem.

Na výběr je nespočet hraček a hlavními kritérii při výběru je bezpečnost, atraktivita a výchovný přínos pro dítě. Aktuálně „letí“ hračky nejen roztomilé a barevné, ale hlavně hračky s řadou funkcí podporujících psychomotorický vývoj dítěte. Tyto hračky jsou propracovanější a v poslední době se zájem o ně zvyšuje dokonce až o padesát procent oproti loňskému roku.

„Podle našich zkušeností se nejlépe prodávají hrací deky s hrazdou či aktivní závěsné hračky na kočárky a autosedačky. Celkově jsou hitem multiaktivní hračky, které jednak zaujmou a zároveň dítě podporují ve smyslovém, motorickém a emocionálním vývoji. Malé děti mají také rády různé formy zvukových hraček, se kterými se mohou učit třeba hlasy zvířat, opakovat slova nebo zpívat melodie,“ řekla Zora Machová, spolumajitelka společnosti For Baby.

Z novinek pak vedou svítící hračky ze zdravotně nezávadného fotoluminiscenčního materiálu. Dále jsou to látkové kostky, například se zvířátky, nebo hračky s mp3 přehrávačem, které umožňují široké využití, například při výuce cizích jazyků. Dovážené hračky by měly podléhat normě Evropské unie EN71, která stanovuje limity v otázkách fyzické bezpečnosti i chemického složení. Dalším kritériem je jednoduchá údržba, snadná dostupnost a pak samozřejmě velmi záleží na věku dítěte i na barvách, které má rádo.

V nabídce hraček je dnes velký výběr – od kousátek pro nejmenší přes hrazdičky, hrací kolotoče a knížky až po různé edukativní skládačky. Existují také zajímavosti, například svítící plyšové hračky pro nejmenší. Tyto hračky po ozáření denním či umělým světlem ve tmě svítí a pomalu zhasínají, jak dítě usíná. Současný trend i po hračkách vyžaduje moderní, čistý a přitom funkční design a samozřejmě využitelnost pro dítě.

Je potřeba dbát na bezpečnost a nezávadnost materiálů u všech hraček, obzvláště u těch pro nejmenší. Je lepší sáhnout po renomovaných, známých značkách, které své výrobky prověřují a vyrábějí je z nezávadných materiálů. Rodiče by si měli dát pozor na různé napodobeniny známých značek a vyhýbat se jim. Mohou totiž obsahovat ftaláty, nonylfenoly nebo olovo – tyto látky jsou pro zdraví dětí velmi škodlivé,“ doplnila dětská lékařka Renata Jechová.

Moderní hračky by měly pomáhat rozvíjet základní i jemné motorické schopnosti dítěte, podporovat smysly, představivost, vnímavost a poznávání, schopnost získat citové vjemy, pochopení příčiny a následků. Hraním dítě získává také přehled o světě, pochopení toho, že lidé i objekty existují, i když právě nejsou vidět, a rozvíjí se schopnost vyjádřit své pocity verbálně i neverbálně.

Před Vánocemi doporučujeme vybírat hračky s rozvahou. Nepřehánět to s kvantitou, ale zaměřit se na kvalitu. Jak hračku děti využijí, jestli jim vydrží alespoň pár měsíců. A rozhodně nepodceňovat bezpečnost hraček. Je lepší ušetřit na kvantitě a koupit kvalitní hračku nejlépe ve specializovaných obchodech pro nejmenší nebo v lékárnách.

Předchozí článek

Navštivte Švihov

Následující článek

Svatební šaty roku 2009

Kurzy

Finance

Kurzovní lístek: Exchange s.r.o.

EUR 26,150 26,230
USD 21,660 21,780
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma