Dnes je úterý 5. července 2022., Svátek má Cyril a Metoděj
Počasí dnes 26°C Dešťové přeháňky

Pohodový rok 2010 s Tiscalačkou (8. týden)

Pohodový rok 2010 s Tiscalačkou (8. týden)
zdroj: tisková zpráva

V zimě je naše tělo daleko více ohroženo než v létě, protože kvůli přechodům z vyhřátých prostor do chladu je imunitní systém vystaven daleko zvýšené zátěži.

Známe to všichni: v zimních měsících, kdy je nedostatek denního světla, odcházíme do práce za tmy, pracovní dobu strávíme pod umělým osvětlením ve vytopené kanceláři a zpátky se opět vracíme za tmy. Tento styl rozhodně našemu zdraví a kondici neprospívá. Jedním z předpokladů, jak přečkat zimu ve zdraví, je dodržování optimálního pitného režimu, který mnozí z nás v této roční době podceňují. Správný pitný režim ovlivňuje naši psychickou a fyzickou pohodu. Pokud má tělo nedostatek tekutin, bolí nás hlava a cítíme se unavení.

Oproti létu se v chladných měsících výrazně snižuje poměr pocitu žízně a pocení. To však neznamená, že naše tělo nepotřebuje pravidelný a hodnotný pitný režim. Umělé teplo z radiátorů velmi vysušuje ochranný filtr sliznice, a tím se stáváme snadným cílem pro bacily. Dospělý člověk by měl vypít cca 20 až 40 mililitrů tekutin na jeden kilogram tělesné hmotnosti za 24 hodin, což je cca 2 až 3 litry tekutin denně. Pro zjištění množství tekutin, které byste měli denně vypít, existuje jednoduchá matematická rovnice. Svou váhu v kilogramech podělte 15 a výsledek násobte 0,5 (např.: 53:15 tj. 3,15 a to krát 0,5 … výsledek je 1,75 litru). U dětí probíhá výměna látek mnohem rychleji než u dospělých, proto musí dítě v průběhu dne rovnoměrně přijímat větší množství vody (s ohledem na jeho tělesnou hmotnost). Dětem je nutné nápoje důsledně nabízet a dohlédnout, aby je vypily.

Nejvhodnějším zdrojem tekutin pro náš organismus jsou pramenité vody s nízkou mineralizací v rozmezí od 150 do 400 miligramů na litr. Zásobují tělo optimálním množstvím potřebných látek, zejména sodíkem, draslíkem a hořčíkem,“ upřesňuje Doc. MUDr. Zdeněk Vilikus, CSc., přednosta Ústavu tělovýchovného lékařství 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy. Optimální mineralizaci nabízí například pramenitá voda Rajec, která obsahuje 300 mg/l. Je tak vhodnou součástí každodenního pitného režimu. Silně mineralizované vody, s mineralizací často až 3000 mg/l, pomáhají při léčení různých chorob a doplňování ztracených minerálů nebo při větší fyzické nebo psychické námaze.

Náš host: Jitka Mikolášová, ředitelka soutěže Miss aerobik
 „Na pitný režim dbám poměrně striktně. Na pracovním stole mi vždy stojí láhev s vodou. Jinak vždy ráno piju rozpustný vitamin C. Na dodání energie občas beru tabletky Ginko. Pro zvýšení výkonu doplňuji carnitin. Jsem zastánce spíše přírodní cesty, proto se snažím vitamíny doplňovat hlavně čerstvým ovocem a zeleninou. Nepohrnu bylinkovými čaji,“ říká Jitka Mikolášová.

Astro novinky

V pondělí a úterý je Luna ve znamení Blíženců. Blíženci kromě jiného ovlivňují paže a ruce. Pokud celý den sedíte u počítače, nezapomeňte na pravidelné procvičování právě této oblasti. Na chvíli se postavte k oknu a při nádech zvedněte paže nahoru, při výdechu nechte klesnout dolů. Dále proveďte několik kroužků předloktím a zápěstím (na obě strany) a nakonec několikrát silou roztáhněte všechny prsty a zase sevřete v pěst.

Od středy do pátku prochází Luna znamením Raka, který ovlivňuje trávení. Položte si zásadní otázku: jím to, co je pro moje tělo dobré, nebo sáhnu po prvním soustu, které je po ruce? Zkuste postavit svoje potřeby na první místo, dopřejte tělu kvalitní stravu. Neodbývejte se. Vše ostatní vám potom půjde snáz. 

O víkendu se Luna nachází ve znamení Lva. Využijte volných dní k delší svižné procházce, výletu na běžkách nebo aspoň k návštěvě posilovny, abyste trénovali svoje srdce. V neděli je úplněk. Zkuste jíst o trochu méně než obvykle, případně aspoň část dne jezte jen ovoce. Kdo má pevnou vůli, může zkusit jednodenní půst.   

Tip
Trendy na jaro 2010 hlásí veselé, svěží barvy, které nás rozzáří stejně jako první sluneční paprsky. Podle posledních trendů na letošní rok by v našem šatníku neměly chybět výrazné barvy, jako je žlutá, tyrkysová, fialová či odstíny oranžové, červené, modré ale i teplé béžové. Jarní obuvi budou opět vévodit balerínky a boty na vysokých podpatcích či platformách. Ať už se pro náš typ hodí jakákoliv móda, nízké ceny a krásné značkové oblečení jistě potěší každého. Kombinaci pestré nabídky sortimentu mnoha značek spolu s trvale nízkými cenami, minimálně o 30 % nižšími než v běžných obchodech nabízí také první pražské outletové centrum Fashion Arena Outlet Center.

Úkol na tento týden
Dbejte na to, aby na vašem pracovním stole (v kanceláři i doma) stála vždy sklenice s vodou, případně hrnek čajem. 

Kurzy

Finance

Kurzovní lístek: 5.7.2022 Exchange s.r.o.

EUR 24,720 24,820
USD 23,660 23,840
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma