Dnes je úterý 5. července 2022., Svátek má Cyril a Metoděj
Počasí dnes 16°C Dešťové přeháňky

Pedikúra: co byste měli vědět

Pedikúra: co byste měli vědět
zdroj: tisková zpráva

Nohy jsou jednou z nejnamáhanějších částí lidského těla. Celý den nás ochotně nosí, třeba i s nemalou nadváhou, a často trpí v nevhodné padnoucích či příliš vysokých botách.

Není divu, že si pak stěžujeme na otlačeniny, puchýře či mozoly. Aby se vaše nohy cítily jako v bavlnce a sloužily tak, jak je potřeba, dopřejte jim péči, jakou si zaslouží – profesionální pedikúru ve specializovaném salónu. „Klasikou je pedikúra prováděná na mokro, která je vlastně profesionální obdobou domácí péče o nohy. Novinkou a hitem posledních let je pak suchá neboli medicínská pedikúra,“ vypočítává Lenka Hronová z firmy Glasscare, která vyrábí skleněné pilníky na nohy. Pojďme si vysvětlit, jaký je mezi těmito metodami rozdíl a shrnout klady i zápory každé z nich. Na názor jsme se zeptali jak návštěvnic salónů, tak  zkušených pedikérek.

Mokrá pedikúra, aneb tradiční nohy „v lavoru“
Mokrá pedikúra je metoda používaná již desítky let. Celá procedura začíná koupelí nohou v lázni se změkčujícími přísadami. Koupel trvá deset až dvacet minut a během této doby dojde ke změkčení otlaků a mozolů a uvolnění nečistot z nehtových lůžek.  „Poté pedikérka nohy důkladně osuší a začne s odstraňováním přebytečné kůže a otlaků. Při mokré pedikúře používá k tomuto účelu ostrou žiletku či skalpel, s pomocí kterého opatrně odstraní změkčené kožní přebytky,“ vysvětluje Lenka Hronová. Ošetření může někdy lechtat, říznutí se u zkušené a šikovné pedikérky není třeba obávat.

Nehty, krém a masáž – jako v nebi
Následuje úprava nehtů - zastřižení, opilování, změkčení kůžiček a případné zdobení lakem. Na závěr pedikérka nohy vyhladí pemzou, ošetří speciálním krémem či olejem a provede kratší či delší masáž (záleží na salónu i předchozí dohodě). Obvykle tato procedura trvá necelou hodinu času a její ceny se v závislosti na místě i používané kosmetice pohybují cca od 150 Kč do 900 Kč.

Suchá pedikúra – hit nového tisíciletí
Suchá pedikúra bývá svými příznivci vychvalována zejména proto, že při ní nedochází k manipulaci se skalpelem, a je tudíž bezpečnější. Nehrozí u ní říznutí, protože se používá speciální bruska, která jemně obrušuje ztvrdlou kůži. Díky tomu je metoda vhodná i pro diabetiky a lidi trpící plísněmi.  „Pedikérka nehty nejprve vydesinfikuje a pak se věnuje úpravě nehtů. Obrousí ztvrdlou kůži v jejich okolí,  zkrátí a upraví jejich tvar i tloušťku a ošetří případné zarostlé nehty. V další fázi se pak věnuje odstraňování ztvrdlé kůže, otlaků a mozolů s pomocí vysokorychlostní brusky,“ popisuje Lenka Hronová z Glasscare. Na závěr pedikérka celé nohy ošetří krémem či olejem a dopřeje vám relaxační masáž chodidel. Přesný postup se může lišit salón od salónu, tyto kroky by však měly být standardem.

Která metoda je lepší?
Na mokrou pedikúru nedám dopustit,“ říká plzeňská pedikérka Marie Silná. „Je to klasika, která odstraní i silné valy kůže a mozoly, které se formovaly dlouhou dobu. Často ke mně chodí zákaznice, kterým suchá pedikúra nepomohla,“ dodává. „A z mého vlastního pohledu je mnohem pohodlnější, když kůži odstraňuji za vlhka a v místnosti se nevíří prach, který vzniká při broušení na sucho,“ vysvětluje.

Johanka Krupičková, redaktorka z Prahy, však má s mokrou pedikúrou špatné zkušenosti: „Jsem diabetička, takže bych se na mokrou pedikúru jít bála. Obzvlášť po tom, co mi kamarádka vyprávěla, že ji její pedikérka omylem řízla skalpelem. Věřím, že se to nestává často, já se ale zkrátka nedokázala uvolnit, když jsem věděla, že mám na kůži tak ostrý nástroj,“ popisuje své pocity.

Petr Fajmon, majitel kosmetického salónu v Brně, sice ve svém podniku nabízí obě varianty, sám však upřednostňuje suchou pedikúru. „Bruska nenarušuje celistvost kůže, a navíc nehrozí riziko, že se odbrousí příliš velká vrstva jako při mokré pedikúře, kde se u vodou nabobtnalé pokožky hůře odhaduje, kolik je jí třeba odstranit,“ vysvětluje. „ S pomocí vysokorychlostní frézky dosahujeme stejných, ne-li lepších výsledků než při mokré pedikúře. Umíme odstranit ztvrdlou kůži, mozoly, kuří oka, a dokonce i léčit zarostlé nehty bez nutnosti chirurgického zákroku,“ dodává.

„Nic proti suché pedikúře, problémové nohy ale potřebují klasiku – mokrou. Suchou jsem zkusila jednou a na mých ztvrdlých patách byla znát jen pár dní. Moje pedikérka je velmi šetrná a rozhodně se nebojím, že by mě mohla říznout,“ hájí mokrou pedikúru Lenka Trčková z Kolína. „Trpím na otlaky a ty jdou pořádně odstranit jen za mokra.“

Nohy ošetřené v salónu je však třeba udržovat ve formě i doma. Součástí každodenní hygieny by proto mělo být odstraňování hrubé kůže z pat. Ideálním pomocníkem je právě skleněný pilník na nohy.

Kurzy

Finance

Kurzovní lístek: 5.7.2022 Exchange s.r.o.

EUR 24,720 24,820
USD 23,660 23,840
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma