Dnes je pondělí 18. ledna 2021., Svátek má Vladislav
Počasí dnes -13°C Občasné sněžení

Nebezpečně zapáchající výrobky mohou dětem ublížit

Nebezpečně zapáchající výrobky mohou dětem ublížit
zdroj: Archiv

Plastové dětské hračky mohou kromě radosti způsobit i vážné zdravotní problémy.

Závadné hračky rozpoznáte například podle nepříjemného zápachu, který mají na svědomí jedovaté ftaláty. Jedná se o nebezpečné chemikálie, jež se do plastu přidávají pro změkčení a přitom se velmi snadno uvolňují při ohýbání a okusování, což může u malých dětí vyvolat zvracení nebo dokonce otravu.

Dětský organismus je na ftaláty velmi citlivý. Ohrožují totiž funkce důležitých orgánů, narušují reprodukční schopnosti u chlapců a také zvyšují riziko alergií a astmatu,“ upozorňuje Lenka Petýrková ze spotřebitelského serveru pro starostlivé rodiče Budulinek.cz, která se problematikou bezpečnosti plastových hraček dlouhodobě zabývá.

„Rodiče by měli při nákupu hraček pečlivě zkontrolovat jejich nezávadnost. Často napoví i zápach způsobený ftaláty,“ dodává Petýrková, na kterou se nedávno obrátila maminka, která zakoupila nebezpečně zapáchající dětský bazén z Číny, který by mohl v případě užívání poškodit zdraví jejich dětí. Podobné případy často řeší i Česká obchodní inspekce.

Ochranou dětí  před nebezpečnými výrobky a službami se druhým rokem uceleně zabývá informační portál Budulínek. Aktuálně informuje o zakázaných výrobcích a nabízí tipy, jak správně vybrat nejen nezávadnou hračku, ale také vhodnou obuv či oblečení.  Rodiče jistě ocení i informace o zdravé výživě nebo o tom, jak chránit své děti před nebezpečným obsahem internetu.

Kurzy

Finance

Kurzovní lístek: Exchange s.r.o.

EUR 26,150 26,230
USD 21,660 21,780
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma