Dnes je čtvrtek 25. února 2021., Svátek má Liliana
Počasí dnes 15°C Polojasno

Milníky v historii praní

Milníky v historii praní
zdroj: Tisková zpráva

Milníky v historii praní Přemýšleli jste někdy o tom, jaké by to bylo, prát bez mýdla a bez potřebných pracích prostředků, týden co týden?

Dnes považujeme za samozřejmé, že naše prádlo je perfektně čisté, vyprané v automatické pračce za pomoci tekutých nebo práškových pracích prostředků, odpovídajících barvě a materiálu prádla. Když se podíváme na zlomové okamžiky v historii praní, zjistíme, jak moc tato činnost, která je dnes tak snadná, ovlivnila každodenní život žen v minulosti.

Starověk (2500 př. n. l. – 476)

* Lidé ve starém Egyptě se pravidelně myli a prali své šaty prostředky vyrobenými z rostlinného másla a alkalických solí. To byly první mýdlu podobné prostředky, které byly později rozšířeny křižáky po Evropě.

* Podle starověké římské pověsti vzniklo slovo „mýdlo“ podle pahorku Sapo v Římě, kde byla obětována a spalována zvířata. Živočišný tuk a popel ze zvířat byly z pahorku spláchnuty deštěm do jílovité půdy v řece. Použití tohoto nového materiálu výrazně usnadnilo ženám praní. Středověk (476 – 1453)

* Ve středověku nebyla pro lidi, žijící v Evropě, hygiena nijak důležitá, protože se domnívali, že voda je hlavní příčinou všech nemocí. Prádlo prali jen jednou za dva až tři měsíce za použití mýdla.

* Výroba mýdla se v Evropě stala řemeslem v průběhu sedmého století a zpočátku se rozšířila především ve Španělsku, Itálii a Francii. Mýdlo se vyrábělo z rostlinného popela, rostlinného nebo živočišného tuku a vůní, vyrobených podle pečlivě utajovaných receptů. Mýdlo tedy existovalo jako luxusní zboží až do 19. století a bylo dostupné pouze bohatým. Renesance (přibližně 1450 – 1700)

* Během renesance, zatímco umění vzkvétala, se šlechta snažila poukázat na svůj lepší původ svým vzhledem a oblečením. Řídila se proto módou a své oblečení měnila více méně pravidelně. Kromě toho se rozvíjela věda: přispěla k pochopení, že nedostatek hygieny vede k nemocem. Lékaři doporučovali používání mýdla; to však stále zůstávalo výsadou bohatých.

* První továrna na mýdlo byla otevřena v 17. století ve francouzském městě Toulon. 18. – 19. století

)* Marseille se stala centrem výroby mýdla.

* Mýdlo se rozšířilo do všech evropských domácností. V té době se časté koupání a praní stalo součástí každodenního života, protože hygiena byla symbolem společenského postavení. Lidé zjistili, že čistota předchází nemocem a šíření infekcí. Brzy se objevily veřejné prádelny.

* 12.dubna 1837 začali William Procter a James Gamble prodávat mýdla své vlastní výroby.

* V roce 1851 se objevila první pračka s bubnem na ruční pohon. 20. století * Na počátku 20. století byla zkonstruována první elektrická pračka. * 1916 - během I. světové války byl v důsledku nedostatku rostlinných a živočišných tuků vynalezen první syntetický prací prostředek. Mezi syntetické prací prostředky se řadí ty, které jsou vyrobené bez mýdla a skládají se z různých látek.

* Ve 30. letech byla ve Spojených státech zahájena výroba pracích prostředků pro použití v domácnostech.

* V 50. letech se objevily první tekuté prací prostředky, zatímco v 60. letech byly vyvinuty odstraňovače skvrn a enzymatické prací prostředky. * V roce 1968 vznikla značka Ariel s cílem usnadnit ženám život tím, že je osvobodí od dlouhých hodin strávených u prací v domácnosti.

* V 80. letech se objevily prostředky na praní, které jsou účinné i při nízkých teplotách.

* V 90. letech přichází na trh vysoce koncentrované práškové a tekuté prací prostředky. 21. století

* 2006 - objevily se kompaktní práškové prací prostředky.

2010 - Ariel představuje českým ženám svou novou inovaci v oblasti praní prádla – gelové kapsle Ariel.

Kurzy

Finance

Kurzovní lístek: Exchange s.r.o.

EUR 26,080 26,160
USD 21,320 21,460
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma