Med na pleť

- Ženy autor: red

Med, který je bohatý na bílkoviny, minerální látky, vitamíny, enzymy a další látky, je zároveň výtečnou surovinou pro kosmetickou produkci. Podle výrobců podporuje tvorbu kolagenu, buněčný metabolismus, regeneraci, zvyšuje elasticitu pleti a snižuje tvorbu vrásek.

"Hodně zákazníků oceňuje návrat k přírodě a vyhledává přírodní produkty. Med je čistý přírodní produkt. Nejde o žádný výtažek,“ řekl  Milan Pleva z firmy, která se specializuje na výrobu medové kosmetiky.

Jed na pleť?

Na druhu medu v tomto případě nezáleží. Prospívá ovšem jen výrobek, který obsahuje skutečný med nebo včelí produkty. Pro krášlící i léčivé prostředky se využívá med, propolis, mateří kašičku a také včelí jed.

Ten prý ulevuje od bolestí a pomáhá při artróze či revmatismu. Ne vždy ale výrobci medové kosmetiky používají pravé včelí produkty.

Jen české včely

"Když jde o pleťový krém nebo šampon, pak je důležité zjistit, zda tam med skutečně je. Mnoho zahraničních výrobků obsahuje pouze aroma," vysvětlil Pleva.

Podle něj přípravek někdy po medu sice voní, ale žádné užitečné vlastnosti nemá. Jako u všech výrobků z medu, je tak důležitý výrobce a jeho poctivost.

Naopak Čeští včelaři nesmějí používat antibiotika pro léčbu včel a chov je řízený přísnějšími normami než v zahraničí.

Zdroje: ČTK