Dnes je sobota 16. ledna 2021., Svátek má Ctirad
Počasí dnes -6°C Skoro zataženo

Maturanti zabojovali. Co získali? A ovlivní to budoucnost?

Maturanti zabojovali. Co získali? A ovlivní to budoucnost?
zdroj: Archiv

Napříč různými společenskými vrstvami se traduje, že ta naše dnešní mládež je taková mdlá. Nic je nezajímá, okolí pozorují s nezaujatým pohledem a prstem v nose. Nedokážou se nadchnout pro nic a pro nikoho. V posledních dnech však zvláště maturanti ukázali, jakou aktivitu dokáže mladý člověk vyvinout.

Vše začalo v pátek po dopsání maturitní písemky z vyšší úrovně matematiky. Studentům se nezdála obtížnost příkladů a časový limit hodnotili jako nedostatečný. Nehodlali se nechat odbýt a začali bojovat za své známky na maturitním vysvědčení. Založili protestní skupinu na Facebooku a informovali o svých stížnostech média.

Odezva veřejnosti na sebe nenechala dlouho čekat. Nespokojení studenti se dokázali dostat natitulní strany novin, psala o nich přední česká internetová média. Do debaty o náročnosti maturitní zkoušky se zapojil i Václav Klaus mladší, ředitel pražského prestižního gymnázia PORG, který vzbudil pozornost svým výrokem: „Ten test je ve stylu na jedničku pánbůh, na dvojku autor testů, na trojku pan ředitel a na čtyřku ti nejlepší studenti.“.

Skutečně není možné písemky otestovat a řádně prověřit?

Maturanti ani poté nepřešli do pasivní role. Přijali pozvání do pořadu České televize Hyde Park, kde s ředitelem CERMATu projednávali další řešení vzniklého problému. Snažili se přijít na původ chyby, zajímali se o to, jestli mohou být stejně poškození i budoucí maturanti. Nebojovali jen za sebe a svůj ročník, chtěli řešit i vývoj státních maturit.

Nakonec dosáhli toho hlavního. Díky harmonizaci, která studentům přidala až 8 bodů k celkovému hodnocení písemky, se značně zmenšilo procento propadlíků, některým přepočet bodů pomohl k dosažení lepší známky.

Budoucnost dalších maturantů je však nejasná. Podobný problém se může kdykoliv znovu opakovat, což přiznal i sám Zelený. Otázkou je, zda se s tím opravdu nedá nic udělat. Skutečně není možné písemky otestovat a řádně prověřit? A to se netýká jen matematiky. I v testech z českého jazyka a cizích jazyků se každoročně nachází nesrovnalosti.

Více naleznete na StudentPoint.cz.

Kurzy

Finance

Kurzovní lístek: Exchange s.r.o.

EUR 26,150 26,230
USD 21,660 21,780
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma