Londýn: Dražba šperků vévody a vévodkyně z Windsoru
25. 7. 2010 – 2:14 | Ženy | red |Diskuze:
V Londýně se budou 30. listopadu dražit šperky, které zhotovilo francouzské klenotnictví Cartier pro vévodu a vévodkyni z Windsoru. Oznámila to aukční síň Sotheby's, která bude dražbu pořádat.
Dvacítka šperků tvořila součást kolekce, která byla v roce 1987 za rekordní cenu rozprodána v dražbě v Ženevě. Jsou mezi nimi náramek v podobě levharta se vsazenými diamanty a onyxy z roku 1952 a brož s rubíny, safíry, smaragdy a citrínem, kterou vévoda věnoval vévodkyni v roce 1940. Cena každého z těchto dvou šperků je odhadována na milion až půldruhého milionu liber (30 až 45 milionů korun).
V přepočtu na 3,9 až 5,2 milionu korun je odhadováno pouzdro na cigarety z osmnáctikarátového zlata se vsazenými drahokamy a s vyrytým nápisem David from Wallis Christmas 1935 (Davidovi od Wallis Vánoce 1935).
Šperky vytvořila Jeanne Toussaintová, která byla od roku 1933 až do konce 60. let ředitelkou oddělení "vysokého klenotnictví" firmy Cartier.
"Jde nejen o nesrovnatelné ukázky Cartierova génia ve spolupráci s Windsory, ale i o kusy, jejichž nápisy nám vyprávějí jeden z nejkrásnějších příběhů lásky 20. století," řekl David Bennett, který u Sotheby's vede oddělení šperků pro Evropu a Blízký východ.
Vévoda z Windsoru (1894-1972), nejstarší syn britského krále Jiřího V., dostal tento titul poté, co se v roce 1936 po několika měsících panování pod jménem Eduard VIII. vzdal královského trůnu, aby se mohl oženit s neurozenou a dvakrát rozvedenou Američanou Wallis Simpsonovou.
Jeho manželka zemřela v roce 1986 ve věku skoro 90 let. Své šperky odkázala Pasteurovu ústavu. O rok později byly prodány v dražbě v Ženevě za 50 milionů dolarů, to v době, kdy byl dolar podstatně silnější než teď.