Léčivá hudba

- Ženy autor: red

Hudba léčí, ale ne každá, potvrdili němečtí vědci.

Podle německého odborného týdeníku Deutsche Medizinische Wochenschrift klasická hudba léčí, neboť pomáhá při mírnění bolestí, stresu a poruch spánku. Mozartovu Malou noční hudbu nebo Chopinovy valčíky by lékaři doporučili, ovšem naopak tvorbu skupin jako Rammstein nebo Scooter nikoli, neboť tvrdá hudba může podle jejich poznatků zdraví dokonce škodit.

Klasická hudba má obzvlášť blahodárné účinky při mnoha duševních i tělesných neduzích.  Navíc také zlepšuje schopnost soustředění, povzbuzuje kreativitu a činorodost, posiluje paměť a pozitivně ovlivňuje imunitní systém. Jak se zdá, měli by ji šéfové pouštět mnoha zaměstnancům v pracovní době.  Ovšem pozor!  Je třeba brát v potaz, že pro různé lidi jsou  vhodné odlišné hudební žánry. "Zajisté existují lidé, které nervuje, stresuje nebo přetěžuje, když musí poslouchat orchestr," potvrzuje kardiolog Hans Joachim Trappe z Bochumské porúrské univerzity. Pro takové připadá v úvahu raději například pop a lehčí rock, které mají povzbuzující účinky, a jsou proto ideální jako doprovod k monotónním činnostem. povzbuzující účinky, a je proto ideální jako doprovod k monotónním činnostem. Zlepšit náladu umí také latinskoamerická hudba se svými vibrujícími rytmy. Ludwig van Beethoven a Wolfgang Amadeus Mozart mají pozitivní účinky při depresích, úzkostech i onemocněních krevního oběhu.

Žádný léčivý účinek naopak nevidí u heavy metalu a techna. "V jednotlivých případech mohou pomoci při odbourávání agresí, při vstřebávání zlosti, zklamání a frustrací, zároveň ale zvyšují srdeční frekvenci a krevní tlak," upozorňuje odborník. Známy jsou také případy náhlých úmrtí způsobených narušením srdečního rytmu na techno akcích. Zajímavé  je, že při heavy metalu a technu hůře rostou i rostliny, nebo dokonce hynou, jsou-li trvale vystaveny tvrdé muzice. K terapii prý nejsou vhodné překvapivě ani proslulé zpěvné německé šlágry.

Obecně platí, že pro muzikoterapii je jednoznačně vhodnější instrumentální hudba, protože zpěv rovněž může vyvolat stres. K terapii bývá jen málokdy nasazován jazz, protože údajně klade velké nároky na intelekt a při poslechu vyžaduje zvláštní koncentraci.  Nebezpečné jsou však také opusy s mnoha náhlými změnami rytmu a hlasitosti. "Něco nepředvídatelného, překvapivého v mozku automaticky vyvolává pozornost a na krátkou chvíli nás uvádí do stavu poplachové pohotovosti," konstatuje profesor.

A co nejraději posloucháte vy?

Tagy: hudba

Zdroje: ČTK