Dnes je úterý 19. ledna 2021., Svátek má Doubravka
Počasí dnes -13°C Občasné sněžení

Lákadlo jménem povánoční slevy je tady!

Lákadlo jménem povánoční slevy je tady!
Nakupování po Vánocích | zdroj: ThinkStock

Máte hrůzu z toho, za kolik nepotřebných věcí zase utratíte své úspory? Čtěte dál a dozvíte se, jak nad slevami vyzrát.

Pomocník jménem Wishlist

Tak jako si na běžný nákup potravin do supermarketu děláte seznam, abyste na nic nezapomněla, vytvořte si také seznam oblečení a různých doplňků, které byste si ráda v období slev pořídila. Dbejte ale na to, abyste se seznamu držela. Wishlist si můžete sepsat přímo v mobilu a mít ho tak neustále u sebe. S ním pak můžete vyrazit na nákupy bez výčitek svědomí, jelikož koupi položek na něm budete mít dopředu řádně promyšlenou.

Pravidlo číslo dvě zní: „Hlídejte si své finance!“ Stanovte si pevný rozpočet, tedy obnos, který jste ochotna za zlevněné oblečení dát. Pokud si určíte jisté limity, bude pro vás daleko obtížnější je bezmyšlenkovitě překročit. K tomu, abyste peníze „nerozfofrovala" hned při prvním náletu na obchodní centrum, vám poslouží obyčejné keramické prasátko. Vložte do něj maximální částku, kterou jste ochotna utratit. Pak už je postup jednoduchý – jakmile své úspory vyčerpáte, dalším neřízeným nákupům je konec.Staré dobré prasátko

Nakupujte bez výčitek.
Nakupujte bez výčitek.

Pozor na kreditku

Co ale dělat, když ve většině případů platíte kartou? Jak popisuje ještě malá Rebecca Bloomwood ve filmu Báječný svět shopaholiků pohled na dospělé dámy nakupující krásné nové luxusní zboží: „Byly krásné. Byly šťastné. Ani nepotřebovaly peníze. Měly kouzelné kartičky!“V rukou nákupůchtivých žen však představují karty spíše zbraň hromadného ničení. Ačkoliv má bezhotovostní placení mnoho výhod, skrývá v sobě také jedno obrovské minus – nevidíte, jakpeníze na účtu mizí. A jak se říká, co oči nevidí, to srdce nebolí. Jenže co až vám domů dorazí bankovní výpis? Realitě jen tak neuniknete, myslete proto při utrácení také na případné neblahé důsledky. Co vám pomůže? Schovávejte účtenky a dělejte si v nich pořádek. Vyrobte si bloček, do kterého si budete účty zakládat a pravidelně zaznamenávat, kolik vás co stálo. Pokud součty nepřekročí vámi dopředu stanovený limit, můžete zůstat v klidu a vyúčtování z banky se přestat obávat.

Nakupujte s mírou.
Nakupujte s mírou.

Stop impulzivním nákupům!

Znáte to, v obchodě narazíte čistě náhodou na něco naprosto bombastického. Říkáte si: „To prostě musím mít!“ Co ale dělat, když se daná věc ani zdaleka nepřibližuje žádné na vašem wishlistu? Odpověď je jasná – zachovat chladnou hlavu! Vše si nejprve doma přes noc promyslete, vždyť další den se pro svůj vysněný kousek můžete vrátit! A pokud už bude vyprodaný? Nezoufejte, jistě v budoucnu narazíte na jiný, lepší kus. Dívejte se na to z té druhé stránky – ušetřila jste!

Konečně si při každém nákupním maratonu nezapomeňte odpovídat na otázky typu: „Potřebuji to? Unosím to? Hodí se mi tato konkrétní věc do šatníku? Budu schopna ji se zbytkem věcí, které mám, vhodně zkombinovat? A nejde jen o momentální módní výstřelek, který si na sebe nevezmu víckrát než jednou? Koupila bych si tento kousek, kdyby nebyl zlevněný?" Uvidíte, že vám tyto úvahy pomůžou správě se rozhodnout.

AUTOR: Eva Krulišová

Zdroje:

Kurzy

Finance

Kurzovní lístek: Exchange s.r.o.

EUR 26,150 26,230
USD 21,590 21,710
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma