Dnes je pondělí 18. října 2021., Svátek má Lukáš
Počasí dnes 0°C Polojasno

Konec beztrestnému sledování zaměstnanců

Konec beztrestnému sledování zaměstnanců
zdroj: tisková zpráva

Šmírování zaměstnanců v budoucnu zřejmě nebude zaměstnavatelům procházet tak snadno.

Vláda přijala 8. února podnět Rady vlády pro lidská práva a uznala potřebu zpřísnit kontroly zaměstnavatelů. Zároveň zavede pro slídily sankce.

Dlouhodobá snaha IuRe v oblasti ochrany soukromí na pracovišti začíná přinášet první výsledky v podobě prosazení podnětu, který IuRe navrhovala. Na základě podnětu vláda uložila Ministru práce a sociálních věcí, aby do plánu kontrol inspekce práce začlenil kontrolování ochrany soukromí zaměstnanců na pracovišti před neoprávněnými zásahy. Do 31. března 2012 má vládě podat zprávu s výsledky kontrol a s návrhem, zda a za jakých podmínek bude možné trestat porušování ochrany soukromí na pracovišti. "Rozhodnutí vlády velmi vítáme. Lhůta pro zpracování zprávy se nám ovšem zdá příliš dlouhá. Řešení současné situace, kdy jsou zaměstnanci běžně a beztrestně sledováni, je naléhavé," říká Filip Pospíšil z organizace Iuridicum Remedium, která podnět iniciovala.

Sledování zaměstnanců je v České republice rozšířenou praxí. Zdokumentovaných případů je ale není moc. Podle odhadů expertů zhruba 40 procent firem monitoruje maily svých zaměstnanců. Podle nedávného průzkumu společnosti Ernst! &Young a Národního bezpečnostního úřadu přes tři čtvrtiny českých firem monitorují své zaměstnance během přístupu na internet z pracovních počítačů. Téměř šedesát procent společností z 280 dotázaných firem přitom přístup zaměstnanců na síť a internet omezuje. "Zaměstnavatel může zajišťovat ochranu svého majetku a hlídat, zda zaměstnanec plní pracovní povinnosti, ale nesmí porušovat jeho soukromí. Např. nesmí číst obsah pošty," doplňuje Pospíšil.

Zákoník práce sice zakazuje sledování zaměstnanců, chybí v něm ovšem sankce. Sledování na pracovišti upravuje také zákon o ochraně osobních údajů. Zaměstnanec, který má pocit, že je v zaměstnání nepřiměřeně sledován, se může obrátit na inspektorát práce, případně dát podnět Úřadu na ochranu osobních údajů. Praktické rady, jak se bránit sledování, jsou k dispozici také na www.uzijsisvaprava.cz

Kurzy

Finance

Kurzovní lístek: 16.10.2021 Exchange s.r.o.

EUR 25,380 25,460
USD 21,870 22,010
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma