Kočí, kamarádko, můžeš mluvit aneb Blonďatá bestie

- Ženy autor: Jan Janula

Bankovky v neděli večer létaly v pražském divadle A Studio Rubín, které uvedlo mimořádné scénické čtení nazvané Kristýna - blonďatá bestie. Tvůrci se inspirovali přepisem údajně tajně pořízené nahrávky ze setkání poslankyně Kristýny Kočí se spolustraníky, která se tento týden objevila v médiích.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Herci si v režii Tomáše Svobody vzali na paškál také lídra strany Víta Bártu, který v hereckém provedení štědře rozdával z "korupčního balíku". Vysloužili si bouřlivé ovace publika.

Bártova manželka se smála

V hledišti se objevila mimo jiné Bártova manželka Kateřina Klasnová a její stranická kolegyně Karolína Peake. V těsném a dusném hledišti, kam se natěsnala zhruba stovka diváků, se ovívaly natištěnými bankovkami.

Představení si velmi pochvalovaly. Líbila se zejména píseň Nevinná, kterou na závěr hry zazpívala herečka Barbora Poláková, která ztvárnila Kočí. Vyznává se v ní z lásky k Bártovi a slibuje mu, že mu porodí syna.

"Myslím, že z té písničky bude hit... Až se mi bude stýskat po Vítkovi, tak si vždycky pustím tu hru," řekla. Podle ní "v realitě je to spíš k pláči". "V divadle jsem se bavila. Konečně vím, jak to bylo doopravdy. Jestli to byl jenom scénář pro divadelní hru, tak je to perfektní," dodala.

Podle nahrávky, kterou zveřejnil server Týden.cz, Kočí naznačuje, že na současné krizi celé vlády se od loňska podílela ODS. Po zveřejnění nahrávky tvrdila, že v rozhovorech "záměrně potvrzovala a dále rozvíjela spekulativní informace", které šíří její bývalí kolegové z VV.

Poslankyně ze chléva?

Autor nahrávky, člen frýdecko-místecké organizace VV Lukáš Vích, ale řekl, že slova Kočí o puči dlouhodobě připravovaném ve spolupráci s ODS jsou pravdivá, čemuž lze věřit, člověk, který ví, že je odposloucháván, by těžko používal slovník krmiče vepřů z chléva.

Podobný scénický projekt připravil kdysi Petr Čtvrtníček. Reagoval jím na korupční skandál v českém fotbale, předlohou mu byly policejní odposlechy, při nichž se manažer Viktorie Žižkov Ivan Horník domlouval s rozhodčími a delegáty na úplatcích.

Ve slavné inscenaci s názvem Ivánku, kamaráde, můžeš mluvit...? hrál se Čtvrtníčkem také Jiří Lábus a kromě jiného byla za hudebního doprovodu symfonického orchestru uvedena i na MFF v Karlových Varech.

Zdroje: ČTK