Dnes je úterý 5. července 2022., Svátek má Cyril a Metoděj
Počasí dnes 26°C Dešťové přeháňky

Když vás trápí lupy

Když vás trápí lupy
zdroj: tisková zpráva

Každý ví, jak je důležitý první dojem. Jedním z předpokladů dosažení dokonalého vzhledu každého z nás jsou dobře upravené vlasy bez lupů.

Lupy jsou odumřelé buňky kůže, které se odlučují v nadměrném množství a ve větších útvarech, takže jsou bohužel dobře viditelné. Příčiny jejich vzniku jsou různé, nejčastěji to může být nevhodná a příliš dráždivá kosmetika, nedostatečné opláchnutí šamponu či kondicionéru, stres, špatná výživa nebo některá kožní onemocnění. K většímu výskytu lupů dochází většinou v chladných měsících, kdy střídáme pobyt ve vytopených místnostech s pobytem venku ve studeném počasí.

Nejčastějším projevem lupů je, kromě bílých šupinek ve vlasech, i časté svědění pokožky hlavy. Měli bychom se proto snažit se ovládnout a nedrbat se. Chybou je také časté česání vlasů. Lupů se tímto způsobem stejně nezbavíme a pokožku ještě více podráždíme. Správnou cestou k řešení potíží je správný způsob mytí vlasů a používání kvalitní a šetrné kosmetiky s přídavkem látek, které tvorbu lupů sníží (např. zinek nebo selen). Řešením jsou šampony řady proti lupům.

Podle serveru www.wikipedia.cz Ital Rivolta náhodně objevil v roce 1873 původce, když zkoumal mikroskopem šupinatá ložiska na své tváři. Nalezl oválné útvary a nazval je Pityrosporum. O rok později však Malassez zjistil, že to výskyt houby souvisí s lupovitostí. Rod těchto hub je pojmenovaný podle tohoto Francouze a to Malassezia. Patří sem na 7 druhů kvasinek, přinejmenším dva z nich jsou pravděpodobně jedny z hlavních viníků lupovitosti.

Tyto kvasinky nejsou choroboplodné, patří k běžné kožní flóře člověka. Živí se tuky (lipidy), které z převážné časti obsahuje kožní maz. U některých lidí je pak geneticky nebo hormonálně zapříčiněná nadprodukce kožního mazu nebo zmnožení mazových žláz primární příčinou lupovitosti. Pokud k tomuto dojde, kvasinky se rychle množí, produkují metabolity a dráždí tak pokožku hlavy.

Dalšími příčinami mohou být stres, nedostatečná hygiena, špatné stravovací návyky nebo nevhodná pokrývka hlavy. V krajním případě může lupovitost vyvolat plošné ekzémy nebo chronickou lupénku.

Který šampon je pro vás vhodný? Otestujte se!
Jednoduchý test s podrobnými instrukcemi získáte v obchodech, kde se  prodávají novinky značky Schauma. Každý zájemce obdrží v obchodě brožurku s testem pokožky hlavy, který odhalí, jestli trpíte lupy nebo se vám nadměrně mastí vlasy. Postup je jednoduchý:
• Vyjměte tester z letáčku.
• V suchých vlasech před umytím vytvořte pěšinku.
• Přitiskněte tester na pokožku hlavy. Pokud testujete výskyt lupů, počkejte 3 vteřiny.Testujete-li mastnotu vlasů, vydržte 10 až 15 vteřin.
• Výsledky testu porovnejte s hodnotovou stupnicí, která je uvedena v letáčku.
• Lupy se zobrazí jako bílé skvrny, množství kožního mazu zase signalizuje tmavá barva na testovacím pásku.

Kurzy

Finance

Kurzovní lístek: 5.7.2022 Exchange s.r.o.

EUR 24,720 24,820
USD 23,660 23,840
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma