Když jeviště potemní.. Fenomén "černého" divadla v ČR!
Černé divadlo se u nás objevilo v polovině 50. let. Poděkovat za to můžeme loutkohercům ze skupiny Salamandr a z Divadla Spejbla a Hurvínka, kteří se po zhlédnutí představení francouzského loutkáře George Lafailla nadchli pro tento divadelní žánr natolik, že ho začali provozovat i v tehdejším Československu.
Jeho vznik však sahá až do starověké Číny. Od Číňanů se nechali volně inspirovat Japonci a osvojili si černé divadlo natolik, že pro něj začali užívat název bunrak.
U nás u jeho zrodu stál především Jiří Srnec, divadelní režisér, scénograf, výtvarník a v neposlední řadě loutkař, který v 60. letech obohatil černé divadlo novými technologiemi a dal tak vzniknout fenoménu černého divadla v českém prostředí.
Herci černého divadla jsou oblečeni do tmavých kostýmů, splývají s černou scénou a naopak prim zde hrají osvětlené rekvizity, které se dostávají do pozornosti diváka, vytváří příběhy a "žijí" si svým vlastním jevištním životem.
O rozvoj animace v rámci černého divadla se u nás velmi zasloužil František Kratochvíl, jehož hry jsou nyní k vidění v Divadle Metro přímo v centru Prahy, sídlícím na Národní třídě. Vedoucí divadla pyšně popisují, v čem je právě jejich divadlo výjimečné: "Černé divadlo Metro je jedno z nejstarších černých divadel a se svými představeními procestovalo snad celý svět. Na rozdíl od jiných černých divadel používá navíc ojedinělou a celosvětově patentovanou techniku černého divadla, a to oživlou kresbu. Princip této techniky prozrazuje Divadlo Metro svým divákům na konci každého představení. I z toho důvodu je černé divadlo Metro v Praze zcela unikátní."
Dalším černým divadlem je také Image Theatre v Pařížské ulici u pražského Staroměstského náměstí nebo legendární Srnec Theatre na pražském Smíchově.
Kurzy
Finance
Kurzovní lístek: 21.11.2024 Exchange s.r.o.
EUR | 25,270 | 25,390 |
USD | 24,060 | 24,240 |