Dnes je pondělí 18. ledna 2021., Svátek má Vladislav
Počasí dnes -13°C Občasné sněžení

Gilbert & George v centru DOX

Gilbert & George v centru DOX
zdroj: Archiv

Uznávaná britská dvojice Gilbert & George se v Centru současného umění DOX představí české veřejnosti šesti uměleckými díly, vytvořenými v letech 1972 až 1992. Umělci, kteří prosluli počátkem sedmdesátých let specifickým druhem performance nazývaným "živé sochy", jsou dnes spojováni s fotografickými díly, které kolorují a sestavují v pravidelném rastru do větších formátů. Výstavu je možné navštívit od 7. října do 2. ledna.

Tvorba dvojice Gilbert & George měla velký vliv na generaci umělců osmdesátých a devadesátých let, tedy období, které pokrývá právě tato expozice. Výběr děl dobře reprezentuje všechny základní etapy v tvorbě dvojice: zpočátku chaotické dílo seskupené do asymetrických celků (The Major´s Port) dostává symetričtější formu (Human Bondage) a poté vstupuje barva (Fuck), která následně přebírá v obrazech umělecké dvojice hlavní roli.

Výtvarná site-specific inscenace

Podtitul výstavy Cesty je odvozen od největšího díla (253 x 639 cm) prezentovaného v centru DOX v horní galerii věžního prostoru určeného pro speciální projekty, jako například instalace typu site-specific nebo jiná velkoformátová výtvarná díla. Právě dílo Cesty, které je symbolem přechodu a hledání, považuje kurátor Otto M. Urban ve tvorbě Gilberta & George za přelomové.

Retrospektivní charakter výstavy se uzavírá rokem 1992, ze kterého pochází dílo Yell. Z let 1997 a 2005 pak pocházejí exponáty vystavené v Galerii Rudolfinum. „Dá se říci, že Rudolfinum prezentuje tvorbu dvojice Gilbert & George od 2. poloviny 90. let do současnosti, zatímco DOX představuje období předchozí.  Výstava v centru DOX je sestavena tak, aby fungovala samostatně. Rudolfinum lze pak vnímat jako doplnění,“ říká o volbě vystavených děl kurátor Otto M. Urban a dodává: “Jde o skutečně prestižní a reprezentativní výběr.“

Umělecký profil

Britskou uměleckou dvojici Gilbert & George tvoří Gilbert Proesch, narozený roku 1943 v San Martinu v Itálii, a George Passmore, narozený roku 1942 v Plymouthu v Anglii. Seznámili se při studiu sochařství na St. Martins School of Art v Londýně v roce 1967.  Od té doby jsou životními i uměleckými partnery.

Počátky jejich tvorby jsou spjaty s uměleckým žánrem zvaným performance art (zkráceně performance). Charakteristickým rysem jejich performancí byla prezentace momentů a situací každodenního života, které nazývali živoucími sochami a dokumentovali pomocí fotografie, případně filmu a videa. Vystupovali v nich ve společenských oděvech, v nichž se objevují i ve své pozdější tvorbě.

Kolorování zvětšenin

V ní Gilbert & George dále rozvinuli svou práci s fotografií tím, že zvětšeniny začali kolorovat jasnými primárními barvami a sestavovat do větších souborů v pravidelných sítích.  Ve své práci často volí témata narušující společenská tabu, která čerpají z prostředí londýnského East Endu, kde Gilbert & George žijí a tvoří.

Dvojice je nositelem řady ocenění včetně prestižní britské Turner Prize (1986).  Roku 2005 zastupovali Velkou Británii na Benátském bienále, roku 2007 uspořádala Tate Modern jejich retrospektivní výstavu. Tvorba dvojice Gilbert & George je zastoupena v mnoha soukromých a veřejných sbírkách na celém světě.

Kurzy

Finance

Kurzovní lístek: Exchange s.r.o.

EUR 26,150 26,230
USD 21,660 21,780
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma