Dnes je pondělí 18. ledna 2021., Svátek má Vladislav
Počasí dnes -13°C Občasné sněžení

České ženy o Vánocích prý přiberou dvě až tři kila

České ženy o Vánocích prý přiberou dvě až tři kila
zdroj: Archiv

Přejídání se, nově nabyté kilogramy a následné diety – to jsou hrozby vánočních setkání s přáteli, večírků a novoročních oslav. Více než 60 % českých žen během vánočních svátků přibere na váze 2 až 3 kilogramy. Vyplývá to z internetové ankety, která proběhla v rámci celostátní edukační kampaně Žij zdravě. Zúčastnilo se jí 1541 žen všech věkových kategorií. Z ankety dále vyplynulo, že ženy nejsou v tomto období dostatečně motivovány k redukci váhy, pouhých 7 % z nich se snaží po Novém roce získaná kila shodit.

Ženy z celé České republiky v anketě odpovídaly na otázky přímo související s vánočními svátky, přebytečnými kilogramy, hubnutím a dietami. Více než polovina českých žen řeší problémy s váhou a období vánočních svátků považuje za rizikové. Necelých 64 % z nich uvedlo, že má pocit, že by měly zhubnout. Celých 86 % žen se již někdy snažilo zhubnout. Za nejúčinnější způsob snižování váhy uvádějí kombinaci pohybu a omezování se v jídle. Avšak čtvrtina žen řeší problém s nadváhou pouze držením nejrůznějších diet a zapomíná na pohyb. O hubnutí se pokouší nejčastěji v průběhu celého roku bez rozdílu ročních období. Pro zhruba pětinu žen je motivující hubnutí do plavek před létem. „Vánoce nemusí nezbytně znamenat nárůst hmotnosti. Patří k nim i občasné stravovací prohřešky. Každý z nás se někdy přejí nebo si dá něco nezdravého – smažené pokrmy, uzeniny nebo sladkosti. Pozor, aby se to ale nestalo pravidlem po celý rok,“ říká Karolína Hlavatá, dietoložka z Endokrinologického ústavu v Praze, a dodává: „Jednoduchou prevencí případných kilogramů navíc je udržování rovnováhy mezi příjmem a výdejem energie po celý rok. Ti, kteří si dají závazek, že budou hubnout, zvýší své šance na úspěch, pokud vedle úpravy stravovacích zvyklostí zvýší i pohybovou aktivitu.“ 86 % žen se již někdy snažilo zhubnout 64 % žen si myslí, že by mělo zhubnout 63 % žen přibere během vánočních svátků 2 až 3 kg 48 % žen řeší své problémy s váhou 24 % žen řeší nadváhu pouze dietami, což je odborníky považováno za velmi nevhodné 22 % žen hubne v období před létem 7 % žen se snaží po Novém roce zhubnout Potíže s nadváhou či obezitou, možnosti hubnutí a vhodné pohybové aktivity jsou témata, která zajímají takřka každou ženu. Všem, kteří se chtějí dozvědět více, je určena celostátní edukační kampaň Žij zdravě, která je připravována ve spolupráci se Všeobecnou zdravotní pojišťovnou ČR. Součástí kampaně jsou i internetové stránky www.zijzdrave.cz, kde je k dispozici řada zajímavých tipů a doporučení, jak se vyrovnat nejen s „vánočními kilogramy“.
KONKRÉTNÍ TIPY PRO HUBNUTÍ Slovník pojmů Účinné cviky oblíbeného instruktora Davida Hufa pro začátečníky
Chcete získat psychickou i tělesnou kondici a ztratit nadbytečné kilogramy? Společnost STOB organizuje od ledna ve 100 městech České republiky čtvrtletní kurzy snižování nadváhy. Metodika ověřená na tisících klientech vede nejen k váhovým úbytkům, ale hlavně k jejich udržení. Nacvičíte si totiž vůli, zlepšíte stravovací návyky, po letech se zase vrátíte k pohybu, začnete se mít ráda, a tak si zvýšíte celkovou kvalitu života, a budete tak již žít natrvalo. Novinkou je kurz pro diabetiky. Na kurzy se můžete hlásit na www.istob.cz, kde jsou objednávkové formuláře, na cvičení na tel. 241 762 847

Kurzy

Finance

Kurzovní lístek: Exchange s.r.o.

EUR 26,150 26,230
USD 21,590 21,710
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma