Dnes je pátek 5. prosince 2025., Svátek má Jitka
Počasí dnes 9°C Zataženo

Český lev 2011: Nominace zcela ovládlo Havlovo Odcházení. Dnes se rozhodne!

3. 3. 2012 – 18:28 | Celebrity | Danica Klein |Diskuze:

Český lev 2011: Nominace zcela ovládlo Havlovo Odcházení. Dnes se rozhodne!
zdroj: Mediafax

Filmovým tvůrcům budou v sobotu v pražské Lucerně už podevatenácté předány ceny Český lev. Česká filmová a televizní akademie vybírala vítěze mezi autory 24 celovečerních hraných snímků a 17 dokumentů. Nejvíce nominací získal filmový debut zesnulého exprezidenta Václava Havla s názvem Odcházení, který se bude o vítězství ucházet ve všech dvanácti kategoriích.

Akademici pustili do druhého kola v každé z kategorií pět titulů, naději na ocenění má jedenáct celovečerních snímků. Vedle Odcházení získala deset nominací Poupata režiséra Zdeňka Jiráského a film Alois Nebel Tomáše Luňáka, osm Nevinnost Jana Hřebejka, šest snímek Roberta Sedláčka Rodina je základ státu a pět nominací dostaly Lidice Petra Nikolaeva.

Dalšími nominovanými jsou film Miroslava Ondruše Vendeta, komedie Alice Nellis Perfect Days - I ženy mají své dny, Dům Zuzany Liové a dva snímky animované - Autopohádky a Fimfárum - Do třetice všeho dobrého.

Pod sluncem tma

Počet nominací pro Odcházení byl při únorovém nominačním večeru velkým překvapením. Přitom kritici, udělující letos podruhé vlastní ocenění, nezařadili tento snímek ani do svých nominací. Bezkonkurenční počet hlasů pro Odcházení vyvolalo diskuse o tom, nakolik jsou akademici na rozdíl od kritiků přesvědčeni o mimořádných kvalitách tohoto snímku a nakolik projevili svou pietu k tvůrci.

Kritici posuzovali 25 celovečerních snímků, v nominacích jich měli sedm a nakonec ocenili pět. Čtyři ceny si odnesl snímek Rodina je základ státu, a stal se tak nejlepším domácím titulem roku 2011. Poupata byla oceněna za kameru Vladimíra Smutného a výkon herce Vladimíra Javorského. V hereckých kategoriích za výkony Anny Geislerové a Hynka Čermáka zabodovala i Hřebejkova Nevinnost.

Nejlepším dokumentem loňského roku byl podle kritiků projekt Martina Marečka, Víta Klusáka a Filipa Remundy Pod sluncem tma. Tato konfrontace různých světů a přístupů k životu postavená na příběhu dvou českých expertů na rozvojovou spolupráci v Zambii loni zvítězila na mezinárodním festivalu dokumentů v Jihlavě a je i kandidátem na Českého lva. Spolu s ní byly na Českého lva nominovány snímky Vše pro dobro světa a Nošovic Víta Klusáka a Divadlo Svoboda Jakuba Hejny.

Čtěte také: Lucie Bílá v upoutávce na Českého lva krotí přírodní živly

Předchozí článek

Keller: Týden neklidu ukázal, že Dobeš je neseriozní šarlatán

Následující článek

Série tornád už usmrtila 34 lidí

Nejnovější články