Chcete kávu? Stačí se dotknout stolu
5. 3. 2012 – 14:03 | Kuriozity | Danica Klein | Diskuze: 1/1 nových

Objednat si kávu nebo čerstvou šťávu prostřednictvím dotykové obrazovky zabudované do stolu mohou lidé v Ústí nad Labem. Zákazníci kavárny Julius Meinl zkouší novinku, která nejen šetří čas obsluze, ale umožňuje u nápoje hrát hry, chatovat nebo surfovat na internetu. Software, jenž je světovým unikátem, dnes v krajském městě představil obchodní ředitel společnosti LifeTable David Víteček.
Stolů s dotykovou obrazovkou, kterou lze otáčet, je v ústecké kavárně zatím pět. Interaktivní jídelní a nápojový lístek obsahuje navíc oproti klasickému podrobnější popis a fotografii. Informaci o objednávce vidí zaměstnanci přímo v kuchyni, jedním kliknutím lze přivolat obsluhu nebo zažádat o zaplacení účtu.
Služba je podle Vítečka cílena na skupinu lidí ve věku 16 až 35 let. "Čekání na kolegy v kavárně si zákazník může zpříjemnit u internetu, jenž je 20 minut zdarma, hraním her, chatováním, komunikovat mohou i stoly mezi sebou," popsal možnosti Víteček. Lidé si mohou také zkontrolovat účet.
Novinka, která je v Ústí zhruba týden, láká nejen mladé. "Ke stolům usedají i starší, babičky prohlížejí obrázky, ptají se, vybírají a samy si chtějí objednat," řekla servírka Kateřina Helerová. "Nejprve sice musíme lidem funkce třeba vysvětlovat, ale pak přijdou podruhé a už si schválně sedají k obrazovkám. Myslím, že se to mezi lidmi rozkřikne a řada zákazníků přijde kvůli novince," doplnila.
Ústecká kavárna je podle Vítečka první v republice, která dotykové obrazovky má. Další budou v Ostravě. Podobné zařízení mohou využít návštěvníci dvou pražských barů. "Naším cílem je proniknout do co největšího počtu kaváren, music klubů, barů, u restaurací jsme limitování ubrusem," uvedl Víteček. V hudebních klubech zařízení obsahuje například i jukebox. Firma nabízí 62 dekorů. Stůl je napájen elektrickou energií a internet do něj přivádí kabel.
Inspirací pro tvůrce dotykové obrazovky ve stole byly možnosti, které nabízí iPhone, mobilní telefony s Androidem či tablety iPad. "U těchto přístrojů se ale stávalo, že si je lidé brali domů, ztrácely se, proto jsme chtěli něco pevného, kde nebude problém s bezpečností," uvedl Víteček. Nejdůležitější podle něj bylo vymyslet komunikaci mezi stolkem, obsluhou a kuchyní, připojení her a další zábavy už bylo technicky jednodušší. Obrazovka je zakryta tvrzeným sklem, takže nehrozí její poškození při případném vylití nápoje.
Vývoj nového českého produktu trval podle Vítečka rok a půl. "Teď už investor, který nám pomohl projekt uskutečnit, jen očekává rozšíření novinky. Cílem je mít 1000 až 2000 terminálů v Česku," doplnil Víteček.