Zpěvák Youssou N´Dour se chce stát prezidentem Senegalu

- Celebrity autor: Danica Klein

Senegalský zpěvák Youssou N'Dour bude kandidovat v únorových prezidentských volbách. Bude soupeřem současného prezidenta Abdoulaye Wadeho, který se chce o funkci ucházet potřetí. N'Dour je populární doma a je znám i ve světě, zda ale získá voliče, není jisté.

Ohlášení jeho kandidatury není překvapením, protože se o tom spekulovalo už delší dobu, když 52letý zpěvák prohlásil, že by rád vstoupil do politiky. Už loni několikrát kritizoval Wadeho a zúčastnil se také několika opozičních shromáždění uspořádaných prezidentovými odpůrci.

N'Dour vlastní soukromou rozhlasovou a televizní stanici a měl přijet na loňský ročník festivalu Colours of Ostrava, avšak ze zdravotních důvodů účast odřekl. "Mnoho Senegalců nejrůznějšího původu mne vyzývalo, abych kandidoval v únorových volbách. Naslouchal jsem jim a odpovídám na jejich žádost kladně. Jsem kandidátem, je to nejvyšší vlastenecká povinnost," sděli N'Dour. Platnost kandidatur uchazečů koncem ledna prověří senegalská volební komise. První kolo voleb se má konat 26. února.

Veřejnost rozděluje názor na třetí Wadeho kandidaturu. Podle opozice už na ni 85letý politik nemá právo, protože ústava povoluje jedno znovuzvolení. Wade a jemu blízcí ale tvrdí, že je toto pravidlo třeba aplikovat až od poslední ústavní změny a od Wadeho druhého mandátu, který začal v roce 2007.

Tagy: umění

Zdroje: ČTK