Zpěvačka Soňa Červená, čestná občanka města Hradec Králové

- Celebrity autor: Danica Klein

Město Hradec Králové udělilo čestné občanství světově uznávané operní pěvkyni a herečce Soně Červené. Rozhodli o tom dnes zastupitelé. Ocenění by mělo být oficiálně předáno na jaře při udílení výročních cen města, řekla mluvčí magistrátu Magdaléna Vlčková. Červená je první ženou, která občanství města získala. Čestné občanství města zatím dostalo 63 osobností.

Červená se narodila v roce 1925 v Praze, ale její rodina pochází z Hradce Králové. Do Hradce Králové se Červená také pravidelně vrací a často koncertuje na pódiích ve městě. Hradec považuje za svůj domov. Červená už v roce 2005 od města získala Cenu dr. Františka Ulricha, nejvyšší ocenění, které každoročně uděluje hradecká radnice. 
Červená je dcera známého českého spisovatele a kabaretiéra Jiřího Červeného.

Pradědeček umělkyně v Hradci založil známou dílnu na hudební nástroje. Po začátcích u divadla se Červená rozhodla věnovat opeře. V lednu 1962 emigrovala na Západ. Po emigraci zpívala v operách v západním Německu, Rakousku a USA. Po ukončení operní kariéry působila jako herečka v divadle Thalia v Hamburku. Po roce 1989 se vrátila do Česka a dosud stále aktivně vystupuje.

Čestné občanství se v Hradci Králové uděluje od roku 1833, kdy se prvním nositelem ocenění stal dramatik Václav Kliment Klicpera. Po roce 1989 udělila hradecká radnice dosud 11 čestných občanství. Posledními třemi oceněnými byli v roce 2010 bývalý hradecký biskup a současný pražský arcibiskup Dominik Duka a loni básník Zbyněk Hejda a in memoriam disident Pavel Wonka.

Zdroje: ČTK