Zakladatel britské reprodukční kliniky údajně zplodil 600 dětí

- Kuriozity autor: Sebastian Kantor

Průkopnický britský vědec, který ve 40. letech minulého století s manželkou v Londýně založil kontroverzní reprodukční kliniku, je údajně otcem až 600 dětí. Vyplývá to z průzkumu dvou mužů, kteří zjistili, že jsou jeho biologickými syny, napsal list The Sunday Times.

Barry Stevens, filmový dokumentarista z Kanady, a David Gollancz, londýnský právní poradce, na základě nedávných testů DNA tvrdí, že zakladatel kliniky doktor Bertold Wiesner zajistil až dvě třetiny celkového množství darovaného spermatu, které klinika používala k oplodňování.

V roce 2007 testy DNA provedené na 18 lidech, kteří byli počati na klinice v letech 1943 až 1962, ukázaly, že 12 z této skupiny - tedy dvě třetiny - bylo potomky doktora Wiesnera. Na základě těchto výsledků Stevens a Gollancz věří, že Wiesner, který zemřel v roce 1972, musel zplodit až 600 dětí.

Přinejmenším 20 dávek spermatu za rok

"Střízlivý odhad je, že mohl poskytovat 20 dárcovských dávek spermatu ročně," uvedl Gollancz. "S využitím standardních čísel pro počet živých porodů a odchylek pro dvojčata či potraty odhaduji, že je odpovědný za 300 až 600 dětí." Pokud by se tyto údaje potvrdily, padly by dosavadní rekordy - například ten z loňského roku, kdy vyšlo najevo, že jistý anonymní dárce spermatu v USA je otcem 150 dětí.

Bartonova klinika, kterou založil biolog Wiesner a jeho manželka, lékařka Mary Bartonová, byla dlouho obklopena kontroverzí, protože se předpokládalo, že k oplodnění se tu používá sperma od úzkého kroužku akademických přátel zakladatelů. V roce 2001 vyšlo najevo, že neurochemik Derek Richter byl otcem více než stovky dětí počatých na této klinice.

Zdroje: ČTK