Začíná anketa Český slavík. Letos moderuje Ondřej Brzobohatý

- Kultura autor: Danica Klein

Anketa Český slavík Mattoni vstupuje do dalšího ročníku se dvěma novinkami. Pořadatelé mění pravidla kategorie Objev roku a vzniká nová cena nazvaná Hvězda internetu. 

Ondřej Brzobohatý

Ondřej Brzobohatý,zdroj: Mediafax

Fanoušci populární hudby mohou hlasovat od dnešního poledne až do půlnoci 18. listopadu o tom, kdo se stane novým zlatým slavíkem v kategorii Zpěvák, Zpěvačka a Hudební skupina. Oceněni budou interpreti také ve vedlejších kategoriích - Skokan roku, Objev roku a Slavíci bez hranic, v soutěži o nejoblíbenějšího slovenského interpreta v České republice. 

Český slavík je zřejmě nejdéle existující popovou anketou v Evropě, letos si připomíná půl století od svého vzniku. O novinkách v anketě dnes novináře informoval Jaroslav Těšínský z agentury Musica Bohemica. 

První novinkou je změna pravidel a způsobu hlasování v kategorii Objev roku. Dříve nominace vyplynuly ze základního hlasování, do této kategorie byli nominováni ti, kteří se v žebříčcích ankety nevyskytovali a lidé jim posílali hlasy. "Letos jsme to udělali trochu jinak. Vytvořili jsme odbornou porotu z hudebních publicistů a dalších odborníků, kteří do tohoto finálového kola nominují ty, o kterých si myslí, že znamenají za poslední rok největší přínos z hlediska interpretace, žánru...," řekl Těšínský. 

Specifický pohled na hudbu

V minulosti se totiž podle Těšínského stávalo, že se do finálového kola dostali interpreti, jejichž kvality někdy budily u odborné i laické veřejnosti rozpaky. "Šlo tam jen skutečně jenom o momentální popularitu. Je to asi největší změna, od které si slibujeme, že by měla přispět ke zkvalitnění výsledku hlasování," vysvětlil. 

Pořadatelé zavedli i druhou vedlejší cenu Hvězda internetu, která je určena především pro návštěvníky různých hudebních internetových serverů, diskusí a blogů. Podle Těšínského se právě zde nachází široký okruh posluchačů většinou z mladé generace, kteří mají specifický pohled na hudbu. "Možná to přinese docela zajímavé a překvapivé výsledky," dodal. 

Hlasování skončí o půlnoci 18. listopadu. V kategorii Objev roku se bude hlasovat až do poloviny přímého přenosu slavnostního vyhlášení, které se uskuteční 24. listopadu tradičně ve Státní opeře Praha. Po dvou letech ho bude opět moderovat Ondřej Brzobohatý

Se Slavíkem jsou spojena nejslavnější jména české populární hudby. Jeho prvním vítězem se stal legendární Waldemar Matuška, následovali například Karel Gott, Dalibor Janda, Eva Pilarová, Helena Vondráčková a Lucie Bílá.

Tagy: hlasování Česko hudba slavik

Zdroje: ČTK