Vamberecká krajka ušila šaty na Expo pro Miss World Kuchařovou

- Ženy autor: red

Společnost Vamberecká krajka CZ z Vamberka na Rychnovsku dokončila šaty pro Miss World Taťánu Kuchařovou pro světovou výstavu Expo 2010 v čínské Šanghaji. Hedvábný model žluté barvy předvede Kuchařová v Šanghaji 16. května.

Paličkovaná vamberecká krajka patří mezi 25 "českých perel", kterými se Česko na výstavě prezentuje. Cena šatů je zhruba čtvrt milionu korun. Krajka je ručně paličkovaná a spotřebovalo se na ni téměř 2000 metrů hedvábných nití a zlatého dracounu. Modely pro Kuchařovou jsou dílem návrhářky Zuzany Štěpánkové.

Výroba krajky pro šaty trvala pěti krajkářkám tři měsíce. "Je to úžasný pocit pracovat na díle, které naši zemi představí světu. Za svou kariéru jsem sice měla možnost pracovat na špercích a dárcích pro diplomaty a vládu, ale Expo je zcela výjimečné," řekla krajkářka Jana Horáková.

Vamberecká krajka CZ již v dubnu vyrobila a odeslala do Číny také šperky, brože a hedvábné šály s krajkou, které si objednala česká expozice v Šanghaji. Podstatná část výrobků z Vamberku bude součástí dárkové kolekce pro hosty a návštěvy českého pavilonu. Krajkové šperky či krajky si budou moci koupit i běžní návštěvníci české expozice.

Tradice vamberecké krajky je založena na čtyřsetleté historii tamního krajkářství, které do českých zemí přinesla belgická šlechtična Magdalena Grambová. Krajka z Vamberka v minulosti například získala zlaté medaile na světových výstavách Expo v Bruselu a Montrealu.

Záměrem českého pavilonu na Expu je lákat už vnějškem, neboť na plášti objektu je vidět půdorys pražského Starého Města vytvořený z hokejových puků. Interiér pavilonu pak tvoří imaginární městská krajina, po níž se lidé procházejí. Návštěvníky přitahují zejména reliéfy sejmuté z Karlova mostu. Jde o dvě bronzové plakety ze sochy Jana Nepomuckého, které si v Praze turisté hladí pro štěstí. Expo začalo 1. května a potrvá půl roku.

Zdroje: ČTK