V Praze byla otevřena Škola čaje, druhá v Evropě

- Zdraví autor: Jan Pastor

Druhá škola čaje (The School of Tea) v Evropě byla včera za přítomnosti Dilhana C. Fernanda, syna majitele čajové společnosti Dilmah, otevřena v Pražském kulinářském institutu. Fernando během úvodní zahajovací přednášky vysvětlil jak čaj správně vařit, podávat a degustovat a jeho kolega, nizozemský barman Robert Shinkel prezentoval přípravu čaje ve formě čajových koktejlů.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

"Čaj je po vodě nejrozšířenějším nápojem na světě, ale mnoho lidí vlastně neví, proč ho pije. Školu čaje jsme založili, abychom lidem ukázali, že čaj je něco víc než jen lék," řekl Dilham C. Fernando, který první školu čaje otevřel v roce 2009 ve Francii. "Čaj je unikátní tím, že ho vůbec nevyrábějí lidé, ale utváří a produkuje ho sama příroda," dodal.

V rámci kurzů Školy čaje se budou moci lidé seznámit s tím, jak správně čaj vařit, podávat a degustovat i s jakým jídlem ho kombinovat. "Cílem je získávání a sdílení zkušeností a poznatků o čaji," uvedl Fernando. Jednotlivé kurzy by měly mít různé úrovně a na závěr bude jejich absolvent moci získat mezinárodně platný certifikát.

Nové možnosti přípravy čaje v kombinaci s alkoholem

"V zásadě rozlišujeme čtyři druhy čaje. Bílý, ten je vzácný a také drahý, zelený, semifermentovaný neboli oolong a černý," řekl Fernando. Upozornil také na skutečnost, že zelený a černý čaj mají stejné množství antioxidantů, rozdíl je pouze v jejich druhu.

Jedním z nejvzácnějších čajů je Seasonal Flush Uva Highlands Estate, jehož lístky je možné sbírat pouze jeden nebo dva dny v roce a jehož cena je jen obtížně vyčíslitelná. "Sklizeň je možná mezi srpnem a zářím a pro to, aby ten čaj byl skutečně vynikající, je důležité, aby byla splněna řada detailů od klimatických podmínek až po výrobní proces," dodal Fernando.

Nizozemský barman Robert Shinkel prezentoval nové možnosti přípravy čaje například v kombinaci s alkoholem v podobě čajových koktejlů. Jak Shinkel také uvedl, čaj velmi dobře chutná i s různými druhy sýrů.

Tagy: čaj

Zdroje: ČTK